Артроскопска хирургия

Артроскопска операция в нашата болница
Като използваме апаратура от последно поколение, осигуряваме висококачествени резултати за нашите пациенти, гарантирайки точност и минимално инвазивни хирургическите процедури.
Успешно лекуваме стотици пациенти
+ 2000
+ 500
+ 250
За артроскопията
Артроскопската хирургия се отличава като минимално инвазивна методика, която осигурява малки оперативни травми и значително съкратен период за възстановяване. Тази техника намира широко приложение в диагностицирането и лечението на различни вътреставни увреждания като разкъсване на хрущяли, връзки и сухожилия.
Процедурата “артроскопия” включва въвеждането на специализирана оптическа апаратура с размерите на молив през малки кожни разрези в засегнатата става. Този апарат е оборудван със светлинен източник и лещи, които предават изображението на ставата на монитор. Така ортопедът има възможност да прегледа ставната кухина, да установи точната диагностика и да предприеме необходимите действия за възстановяване или отстраняване на увредените структури. Инструментът, използван в артроскопията, се нарича ‘артроскоп’.
Кога е необходима артроскопия?
Артроскопските операции са насочени към възстановяване на пациентите до нивото на нормална физическа и спортна активност, облекчавайки болките и подобрявайки качеството на живот. Те се прилагат при лечение на мекотъканни ставни увреждания, като например при коляното – скъсване на кръстни или колатерални връзки, увреждане на менискуса, нараняване на ставен хрущял и други подобни състояния.
Артроскопията се предпива при различни ставни проблеми, включително:
- Нарушения на ставния хрущял
- Нужда от отстраняване на свободни телца в ставата
- Премахване на вътреставни кисти
- Възстановяване на ставни връзки
- Лечение на дегенеративни промени поради възрастта
- Възпаления на околоставните меки тъкани
- Диагностика при болезненост и ограничение на движението в ставата
Преди извършването на артроскопска операция, правим задължителна първична диагностика, за да идентифицираме точно ставните увреждания и заболявания. Тя включва обстоен консултативен преглед от ортопед-травматолог, като често се назначават рентгенографско и в някои случаи – допълнително изследване с ядрено-магнитен резонанс (MRI) или компютърен томограф (CT).
За артроскопската операция
В МБАЛ „Еврохоспитал“ приемаме пациенти за артроскопски операции както по здравна каса, така и на частен принцип. Болничният престой при лечение чрез артроскопия обикновено включва 2 нощувки.
Артроскопията се планира предварително с лекуващия лекар, като се избира удобен за пациента и оператора ден и час. В деня на процедурата наш медицински екип ще ви инструктира да не приемате храна и вода за период от 6 до 12 часа преди операцията.
Продължителността на интервенцията варира от 1 до 2 часа и зависи от състоянието на ставата и сложността на лечението. Анестезията (която може да бъде: спинална, периферен нервен блок (ПНБ), комбинирана или обща) се избира в зависимост от оценката на анестезиолога и общото здравословно състояние на пациента.
Процедурата включва правене на няколко малки разреза (от 2 бр. при операция на коляно, до 3-4 бр. при рамо) с размер около 5 мм. След огледа и окончателна диагностика се пристъпва към лечение на проблема. При завършване на операцията, ставата се промива и се инжектира дълготрайно обезболяващо за облекчаване на болката. Оперативните разрези се зашиват и стерилно се превързват. Важно е да запазите превръзката суха до следващия преглед при ортопеда.
В изключителни случаи, при артроскопска операция може да се установи нужда от допълнителна отворена хирургична интервенция. Решение за пристъпване към такова се взема след задълбочен анализ на ситуацията и консултация с пациента.
Постоперативно възстановяване
Възстановяването след артроскопска операция обикновено е значително по-бързо в сравнение с това след традиционните открити хирургични интервенции. Въпреки това, ключово за успешния краен резултат е стриктното следване на инструкциите на лекуващия ортопед.
През първите дни след операцията и престоя в болницата е изключително важно да поддържате превръзката суха, за да осигурите правилното заздравяване на оперативните разрези. Може да изпитате умерен дискомфорт или леко стържещо усещане в оперираната става, което обикновено отзвучава в рамките на две седмици. Нашите специалисти ще ви предпишат подходящи обезболяващи, противовъзпалителни медикаменти или антибиотици, за да гарантират вашия комфорт по време на възстановителния процес.
ВАЖНО! Ако усетите който и да е от следните симптоми, моля, незабавно се свържете с вашия лекуващ ортопед:
- Остра и постоянна болка в зоната на операцията
- Изтръпване или ограничено движение на пръстите на ръцете или краката
- Треска
- Изтичане на течност от разрезите с неприятен мирис
При първата ви консултация след операцията, лекуващият ортопед ще смени превръзката на раните и ще ви предпише индивидуална програма за физическа рехабилитация. Ще получите инструкции за упражнения и движения, които ще спомогнат за възвръщане на нормалната функция на ставата и укрепване на мускулите.
Артроскопската хирургия изисква индивидуализиран подход към възстановяването, който зависи от лекуваната става и характера на проблема.
Екипът ни по артроскопска хирургия
Отделението по Ортопедия и травматология
Запознайте се с останалите ни отделения
