Съдържание
След студен уикенд в планината 42-годишната Мария усеща първите симптоми на цистит – парене, болка и чести позиви за уриниране. Подобно на нея, милиони други жени по света се сблъскват с този дискомфорт всяка година. Но какви са причините за него и има ли начин да се предпазим?
Какво представлява циститът?
Циститът е често срещано заболяване, което възниква след инфекция на пикочния мехур. Макар и да не носи сериозни заплахи за човешкото здраве, той предизвиква продължителен дискомфорт и може значително да възпрепятства нормалното ежедневие. При липса на подходящо лечение дори и леките случаи на цистит могат да прераснат в тежки урологични проблеми. Поради тази причина е важно да бъдем информирани относно потенциалните усложнения на състоянието и как да се предпазим от тях.
Видове цистит
Съществуват различни видове цистит според причината за възникване и начина на протичане. По-долу може да научите повече за основните разлики между тях.
Остър цистит
Острият цистит най-често е причинен от бактериална или вирусна инфекция. При него симптомите се проявяват внезапно и се отличават с висока интензивност. Рисковите фактори за развитие на този тип цистит включват:
- простуда;
- лоша лична хигиена;
- понижени функции на имунната система.
Хроничен цистит
При липса на навременно лечение острият цистит може да се превърне в хроничен. При него симптомите са подобни, но са по-слабо изразени от тези при острия цистит. Повторните им прояви могат да бъдат предизвикани от фактори като понижен имунитет или високи нива на стрес.
Неинфекциозен цистит
Неинфекциозният цистит се среща по-рядко и е свързан с разнообразие от рискови фактори. Такива могат да бъдат:
- усложнения при други заболявания (например камъни в бъбреците);
- реакция към някои лекарствени продукти;
- раздразнение, причинено от хигиенни продукти.
Основни причини за поява на състоянието
Причините за появата на различните видове цистит са много, но могат да бъдат разпределени в няколко основни категории. Ето и кои са те:
Инфекции на пикочните пътища
Този тип инфекции възниква с достигането на бактериите от други части на тялото (като стомашно-чревния тракт) до пикочния мехур. Някои хигиенни навици могат да допринесат за появата на подобно състояние. При ходене до тоалетната, например, е възможно пренасянето на бактерии от ануса към уретрата.
Това е и една от причините циститът да е по-разпространен сред жените, тъй като при мъжете анусът е разположен по-далеч от уретрата, което затруднява навлизането на външни бактерии в пикочните пътища.
Натрупване на бактерии
При някои пациенти – поради фактори като запушване на пикочните канали, наличие на полови болести или бременност – е възможно затрудненото изпразване на пикочния мехур. Това води до натрупването на бактерии в уринарната система и е потенциална причина за появата на цистит.
Други заболявания
Някои хронични заболявания като диабета повишават уязвимостта към развитието на цистит. Високите нива на захар в кръвта и урината при тези пациенти създават благоприятна среда за размножаването на бактерии и увеличават шанса за инфекция на пикочния мехур.
Външни дразнители
Някои химически вещества, каквито се съдържат в продуктите за лична хигиена или лекарствата, могат да причинят появата на цистит. Студеното време също е значим рисков фактор за състоянието, тъй като обикновено води до настинки и спадове в имунната система при човека. Но как можем да разпознаем симптомите навреме и да се предпазим от този досаден проблем?
Симптоматика на състоянието
Подобно на причините за възникване на цистит, характерните за състоянието симптоми също могат да бъдат разнообразни. При по-леките случаи те отшумяват бързо, без да се налага специално лечение. Най-често симптоматиката се изразява в:
- честа нужда за уриниране;
- болки и парене при уриниране;
- дискомфорт в долната част на корема;
- отпадналост;
- потъмняване на урината.
Ако забележите тези симптоми, консултирайте се с вашия личен лекар или специалист-уролог. Навременната оценка на здравето ви може да ви спести сблъсъка с потенциални усложнения.
Рискове и усложнения при цистит
При липса на навременно лечение циститът може да предизвика някои по-сериозни усложнения, сред които:
- Пиелонефрит: При това състояние бактериите от пикочния мехур попадат в бъбреците и предизвикват тежка инфекция. Характерните за цистита симптоми са придружени от висока температура и е възможно трайно увреждане на бъбречните функции.
- Хематурия: Усложнение, при което се появява кръв в урината. Обикновено тя може да бъде забелязана единствено с микроскоп.
За да избегнете подобни проблеми, не подценявайте заплахите, които циститът поставя пред вашето здраве. А как да изберете правилния за вас подход в лечението? Консултацията със специалист е първата стъпка.
Диагностика и лечение на цистит
За диагностика на цистит най-често се прилагат следните методи:
- оценка на докладваните от пациента симптоми;
- изследване на урината за наличие на инфекции;
- цистоскопия (ендоскопско изследване на вътрешността на пикочния мехур).
Лечението се определя в зависимост от вида на цистита и тежестта на симптомите. Ако възникналата инфекция е бактериална, на пациента се предписват антибиотици. А за облекчаване на болките и дискомфорта обикновено се препоръчват практики като:
- висок прием на течности (вода или сок от червена боровинка);
- избягване на храни и напитки със съдържание на захар;
- ограничаване на консумацията на кафе, цитруси, алкохол и пикантни храни;
- затопляне на долната част на корема с термофор.
Важно е да проведете пълния курс на лечение, предписан от лекуващия ви уролог дори и да забележите отшумяване на симптомите след няколко дни. Отсъствието на дискомфорт не винаги е сигнал за напълно излекувана инфекция.
Как да се предпазим от появата на цистит?
Ако искате да се предпазите от повторна поява на цистит, превърнете тези практики в свое ежедневие:
Пийте повече течности
Приемът на течности, които не съдържат захар или кофеин (като вода, билкови чайове и др.), спомага за добра хидратация и редуцира натрупването на бактерии в организма.
Избягвайте ваните
Ваната е благоприятна среда за размножаването и разпространението на бактерии, които водят до появата на редица инфекции. Макар и топлата вана да звучи примамливо – особено през зимния сезон – вземането на душ е по-безопасна алтернатива.
Грижете се за хигиената си
Спазвайте добра лична хигиена и бъдете внимателни относно продуктите, които използвате. Избягвайте външни дразнители, които могат да причинят пикочни инфекции и поддържайте зоната около гениталиите чиста.
Не задържайте урината
Задържането на урината може да доведе до редица негативни последици – от състояния като цистит до проблеми с бъбречните функции. Ако усетите нужда за уриниране, не я пренебрегвайте.
Не чакайте симптомите на цистит да се влошат! Професионалната оценка на вашето здраве е най-сигурният начин да се предпазите от бъдещи усложнения. Запазете своя час за консултация в “Еврохоспитал” и се уверете, че здравето ви е в сигурни ръце.