Съдържание
Често не си даваме сметка за огромното натоварване, което коленете поемат ежедневно, до момента, в който не се появят първите признаци на проблеми със ставите. Ако всяка стъпка ви носи болка, а любимите разходки са се превърнали в напомняне, че нещо в тялото не работи така както преди, е време да помислите за решение.
В тази статия ще ви запознаем с едно от най-ефективните такива – операцията за смяна на колянната става (още позната като алопластика на коляното). Тук ще научите всичко, което трябва да знаете за процедурата, за да направите информиран избор и да пристъпите към нея с увереност.
Кога е нужна смяна на колянната става?
Решението за смяна на колянната става не се взема лекомислено. Тази процедура обикновено е последната стъпка, след като всички останали методи на лечение не дават резултат. Не се колебайте да я обсъдите с лекуващия ви лекар, ако страдате от:
Остеоартрит
Това дегенеративно заболяване е свързано с износването на ставния хрущял, което води до силна болка, скованост и ограничена подвижност. По-тежките увреждания, при които консервативните методи като прием на обезболяващи и физиотерапия вече не дават резултат, налагат необходимостта от друг подход в лечението. В тези случаи операцията е най-ефективното решение на проблема.
Ревматоиден артрит
Разрушаването на ставния хрущял и костите при това заболяване се получава вследствие на възпаление. В напреднал стадий, ревматоидният артрит води до значителни деформации на ставите, които причиняват остри болки и влошават качеството на живот на пациента.
Травми и фрактури на коляното
При някои травми е възможно да се получи счупване или разкъсване на връзките, което трайно уврежда колянната става и налага необходимостта от смяната й. Ако движенията, които някога са били лесни, сега ви затрудняват, знайте, че има дългосрочно решение, което може да ви върне свободата в ежедневието.
Видове смяна на колянна става
В зависимост от степента на увреждане лекуващият ви лекар може да препоръча някоя от следните процедури:
- Пълна смяна на колянна става: Препоръчва се на пациенти с напреднало увреждане и включва замяна на цялата ставна повърхност с изкуствен имплант.
- Частична смяна на колянна става: Ако само една част от коляното е увредена е възможно да не се налага подмяна на цялата става. Тази процедура е по-малко инвазивна и възстановяването след нея е по-бързо.
- Ревизионна смяна на колянна става: Прилага се при пациенти, които вече имат поставена колянна протеза, но поради износване, инфекция или друга причина се налага повторна операция.
Какво да очаквате по време на операцията?
При предварителна консултация вашият лекар ще ви назначи всички необходими изследвания – кръвни тестове, рентгенови снимки и други проверки – за да се увери, че сте в добро здравословно състояние за операцията.
„Дори и да я наричаме рутинна, всяка операция за нас е уникална. Прецизността и вниманието към детайла са ключът към успешното възстановяване.“, споделя доц. д-р Калин Михов от нашия екип.
В зависимост от медицинската история и състоянието на пациента в началото на операцията се поставя обща или спинална анестезия. След това се преминава към основните етапи на процедурата, които включват:
- Нанасяне на малък разрез (15-25 см) в предната част на коляното, за да се осигури достъп до увредената става.
- Отстраняване на увредения хрущял и засегнатите тъкани.
- Закрепване на изкуствените импланти към костите.
- Корекция на позицията на имплантите за плавни движения без напрежение и болки.
- Зашиване на разреза и следоперативно наблюдение.
Първите движения след операцията очаквайте да направите още през последващото денонощие. Това се препоръчва с цел предотвратяване на сковаността и редуциране на риска от усложнения. По-долу можете да научите повече и за тях.
Възможни рискове и как да ги избегнете
Смяната на колянна става се счита за една от безопасните процедури в медицината и се отличава с висок процент на успеваемост. Но както при всяка хирургична интервенция и тук съществуват някои рискове, с които е добре да сте запознати, за да намалите вероятността от проблеми след операцията.
Инфекции
Инфекциите могат да засегнат кожната повърхност, както и да достигнат до тъканите около импланта. Симптомите обикновено включват подуване, зачервяване, силни болки, поява на гной и повишена температура. Ако забележите някой от тях, незабавно се консултирайте със своя хирург.
Образуване на кръвни съсиреци
Продължителната неподвижност след процедурата може да причини образуването на кръвни съсиреци във вените на краката. Те най-често предизвикват болка, подуване и усещане за затопляне на засегнатия крак. В някои редки случаи обаче съсиреците могат да се придвижат към белите дробове и да застрашат сериозно здравето на пациента. Ето защо приемът на антикоагулантни лекарства и ранното раздвижване са препоръчителни след подобна интервенция.
Скованост на движенията
В някои случаи дори и след успешно поставяне на импланта пациентите изпитват затруднения с огъването и изпъването на коляното. Това най-често се дължи на образуването на съединителна тъкан около ставата, което може да доведе до дългосрочни нарушения в мобилността.
„Ранната и активна физиотерапия е най-ефективният начин за предотвратяване на подобни усложнения. Тя започва още в болницата и продължава месеци след това, за да се възвърнат естествената сила и подвижност на коляното“, споделя д-р Емил Константинов.
Смяната на колянната става може да изглежда като голяма стъпка, но за много хора тя означава нов живот без болка. С правилната подготовка, медицинска грижа и спазване на лекарските препоръки след операцията, можете да се върнете към активното си ежедневие.
Не позволявайте болката да определя живота ви. Запишете час за консултация още днес и направете първата стъпка към движение без ограничения!