Гастроентерология

Пептичната язва: Диагностика, симптоматика и лечение

болки в стомаха, породени от стомашна язва

Стомашните язви – същност и превалентност

Пептичната язва е хронично заболяване, което по същност представлява дефект в стомашната лигавица или дванадесетопръстника. Афектиращи между 5-10% от световното население годишно, стомашните язви са значим аспект от гастроентерологичната заболеваемост. Според хода на развитие, последиците от тях могат да варират от излекуване без лекарска намеса до възникване на сериозни усложнения и дори смърт.

Особено податливи към развитието на стомашна язва са хората, прекарали вирусно заболяване през зимния сезон и тези, преживяващи високи нива на стрес. Установени са и връзки между възникването на язвите и действието на бактерията Helicobacter pylori, чиято активност се засилва значително през пролетта. Тя се открива в между 70-90% от пациентите, диагностицирани с това заболяване. Други предпоставки за развитието на пептична язва са дългосрочният и безразборен прием на болкоуспокояващи лекарства, както и повишеното производство на хормона гастрин в организма, който повишава киселинността на стомашния сок. Последното може да бъде провокирано от други заболявания като например B12-дефицитна анемия.

Начинът на живот и ежедневните навици също оказват голямо влияние върху вероятността за възникване на пептична язва. Сред най-често срещаните рискови фактори спадат:

  • тютюнопушенето;
  • нездравословното хранене;
  • високите нива на психично напрежение.

България е сред държавите с най-висок брой пушачи в ЕС, а в последни години масово се наблюдава и повишен прием на преработени храни с нискокачествен състав. Всичко това колективно предразполага голяма част от населението към развитие на гастроентерологични заболявания, включително и стомашни язви.

гастроентеролог

Етапи и симптоматика на заболяването

Появата на пептичните язви обикновено е предшествана от други видове нетретирани нарушения в стомашното здраве. Такова, например, е хроничният гастрит, чиито симптоми могат да се проявят под формата на болки в горната част на корема или да останат незабелязани с години. Именно поради тази причина редовната профилактика при специалист гастроентеролог е от огромна значимост за превенцията на по-сериозни усложнения, каквито са стомашните язви. За възникването на язвен дефект най-често сигнализира появата на следните симптоми:

  • Хронични стомашни болки: Обикновено, болката е локализирана в горната част на стомаха и може да се проявява непрекъснато с по-слаб интензитет или да възниква в преходна, но по-остра форма, непосредствено след хранене.
  • Гадене и промени във вкуса: Тези симптоми, както и появата на лош дъх, са често срещани признаци на нарушение в стомашното здраве и са особено характерни за хроничния гастрит.
  • Усещане за тежест в стомаха: Попадането на приетата в организма храна върху възпалените части от стомашната лигавица често предизвиква неприятното усещане за тежест, наподобяваща тази при прекомерното засищане.

Симптоми като рефлексно повръщане, ниско кръвно налягане, остри болки в областта на стомаха и рязко пребледняване на кожата биха могли да бъдат признаци на възникнало усложнение на пептична язва. При тяхната поява, незабавно се консултирайте със специалист гастроентеролог, за да ви бъде назначен подходящ курс на лечение. Повече за процесите по диагностика и третиране на вече възникнал язвен дефект може да научите по-долу.

Диагностика и лечение

Диагностичният процес на стомашна язва при гастроентеролог протича според интензивността на докладваните симптоми. При по-сериозни оплаквания, след обща оценка на болезнените зони, е вероятно да ви бъдат назначени и кръвни изследвания, с цел да се добие по-ясна представа за общото ви здраве.

Най-подробна информация относно състоянието на стомашно-чревния тракт обикновено се извлича чрез планирано ендоскопско изследване, което също така показва степента на киселинност на стомашния сок и наличието на Helicobacter pylori инфекции.

Лечението на язви включва както атакуване на заболяването чрез антибиотици, така и предпазването на стомашната лигавица чрез придържането към щадяща стомаха диета и редуцирането на вредните навици като тютюнопушенето или приема на алкохол. При липса на усложнения, не се налага хирургична намеса и язвата заздравява след около 2 седмици. Дори и след периода на лечение, воденето на начин на живот, подпомагащ стомашно-чревните функции, е изключително важен за превенцията на бъдещи появи на пептични язви.

здравословна диета щадяща стомаха

Превенция на стомашните язви

Някои лесни за имплементиране в ежедневието навици са известни с положителния си ефект върху здравето на стомашно-чревния тракт. Придържането към тях е от особена значимост за хората, които са генетично предразположени към развитието на язвени дефекти, тъй като би могло да редуцира в голяма степен вероятността от заболяването.

Здравословен режим на хранене

Препоръчително е да се избягва приемът на храни с по-висока киселинност, тъй като те повишават агресивността на стомашния сок и съответно – риска от развитие на пептична язва. Поради тази причина, храни като мазни меса, пържено, твърде солени и пикантни ястия и газирани напитки не бива да са част от диетата ви. Вместо това, включете в нея храни като супи, по-леки меса, речна риба, варени зеленчуци, кисело мляко и др. Важно е храненето да бъде редовно, разнообразно и да включва продукти с висока хранителна стойност.

Качествена почивка

Това важи както за физическото, така и за психичното разтоварване на организма. Обърнете внимание на качеството на съня си – старайте се да спите по 7-8 часа вечер и се погрижете да елиминирате потенциални фактори, които нарушават спокойствието ви през нощта.

Не подценявайте и негативния ефект на стресовите ситуации в ежедневието – ако няма как да ги редуцирате, инвестирайте в развитието на умения за ефективна преработка на стрес.

Редовна профилактика

Препоръчително е на всеки 2 години след навършването на 25-годишна възраст човек да се подлага на профилактичен ендоскопски преглед. Редовните посещения при лекар – дори и при отсъствието на притеснителни симптоми – са най-сигурният начин за предотвратяване на потенциални инфекции или навременна диагностика на по-сериозни медицински състояния.

Ако искате да научите повече за превенцията и възможностите за лечение на стомашните язви, не се колебайте да се свържете с нашите експерти, специализиращи в едно от водещите гастроентерологични отделения в Северна България. Можете да ни потърсите или да запазите час за консултация със специалист от нашия екип тук.