Хирургия

Бариатричната хирургия: Иновация в лечението на патологичното затлъстяване и диабет тип 2

В днешни дни, все по-висок става броят на хората с наднормено тегло. В България към тази група спадат близо 61.7% от населението, а в световен мащаб статистиката сочи, че над 400 милиона души могат да бъдат класифицирани като затлъстели. Зад тази тенденция стоят много фактори, сред които попадат понижената активност на повечето хора, качеството на масово приеманите хранителни продукти и вредните навици като пушенето и приема на алкохол.

При клинично затлъстелите пациенти, обаче, промяната в начина на живот често не е достатъчна за справяне с наднорменото тегло и не води до дълготрайни ефекти. Именно затова, много от тях избират да редуцират теглото си посредством оперативно лечение. В тази статия, предстои да ви запознаем с един от най-иновативните подходи в хирургията, който осигурява дълготрайни ефекти не само в намаляването на излишните килограми, но и в лечението на заболявания като диабет тип 2.

Същност и приложение на бариатричната хирургия

Бариатричната хирургия е минималноинвазивна процедура, която открива нови пътища в лечението на патологичното затлъстяване и диабет тип 2. Обичайно, пациентите с болестно затлъстяване са изложени на по-висок риск към развитието на редица други състояния, сред които спадат: сърдечно-съдови болести, нарушения в опорно-двигателната система, чернодробна стеатоза, бъбречни заболявания и някои видове рак. Продължителността на живота сред тези пациенти често е по-кратка, а качеството им на живот е негативно повлияно от състоянието.

Патологичното затлъстяване е свързано с т. нар. “разширяване” на стомаха, което се получава вследствие на редовен прием на количества храна, надвишаващи средния капацитет на човешкия стомах (около 1500 мл). Това разширяване допълнително затруднява засищането при хранене, което от своя страна води до още нарушения в хранителните навици и постепенно увеличаване на теглото.

Бариатричната хирургия позволява нанасянето на хирургични корекции в областта на храносмилателната система, които ограничават количеството храна, постъпващо в стомаха при хранене. Това прави засищането по-лесно и създава добра основа за подобрение на хранителните навици.

В определянето на подходящите за този тип процедура пациенти, ключова роля има индексът на телесната маса (BMI). В случаите, в който той надвишава 30-40 и затлъстяването е придружено от други нарушения в здравето, бариатричната хирургия е добра опция за редуциране на теглото и проявите на съпътстващите заболявания.

лечение на патологично затлъстяване

Механизми и подходи в извършването

Съществуват различни техники на извършване на бариатрична хирургия, като по-долу ще ви запознаем със спецификите на най-често прилаганите методи.

Ръкавна гастректомия

При този тип процедура, редуцирането на стомашния размер се извършва посредством отстраняването на приблизително 80% от стомаха. Отворените краища след това се прикрепват заедно, с помощта на хирургични скоби или конци, оставяйки стомаха във формата на “ръкав” или тръба с формата на банан. Процедурата е лапароскопска и необратима, като през последните няколко години е един от двата най-често прилагани методи в бариатричната хирургия в световен мащаб. Недостатък на подхода е по-ниската ефективност в лечението на диабет тип 2, но приложението му сред пациенти с наднормено тегло е широко разпространено, поради възможността за загуба на до 70% от излишните килограми още в първата година след операцията.

Стомашен байпас

Тази бариатрична процедура изисква разделянето на стомаха на две части, с цел оформяне на по-малък стомашен резервоар, който се свързва с долния край на тънките черва. Това се прави, за да се отклони приеманата от човека храна към новосъздадения ”малък стомах”, което значително редуцира необходимото за засищане количество. Друга много важна полза от този метод е предизвикването на промени в чревните хормони, които потискат глада и намаляват риска от развитието на диабет тип 2, като възпрепятстват един от основните механизми на неговото възникване.

Стомашният байпас е често прилагана бариатрична процедура, чрез която може да се постигне дълготрайна загуба на до 80% от наднорменото тегло. Впечатляващите резултати, до които тя често води, са сред факторите, утвърдили я като стандарт в сферата на бариатричната хирургия.

Изборът на подходяща процедура е силно зависим от индивидуалните проблеми, пред които пациентът е изправен. Съпътстващите затлъстяването заболявания, например, са от ключово значение при определяне ефективността на всеки подход. Именно затова е препоръчително да потърсите мнението на специалист, който не само да ви помогне да достигнете до най-точния за вас избор, но и да ви подготви за потенциалните рискове, които бариатричната хирургия крие. Малко повече за тях може да прочетете по-долу.

бариатрична хирургия

Какви рискове крие този тип оперативна намеса?

Макар и рисковете при извършването на бариатрични процедури да са сравнително ниски, такива все пак съществуват и е важно пациентът да бъде информиран за тях преди операцията. Често, по време на възстановителния период, пациентите преживяват недостиг на витамини или калциеви загуби, които е необходимо да бъдат компенсирани чрез прием на добавки за дълги периоди от време.

Като цяло, пациентът носи огромна отговорност за дълготрайността на ефектите от процедурата, тъй като придържането към балансирана диета, поддържането на активен начин на живот и добрата хидратация са ключови за успеха в борбата с наднорменото тегло. За да се избегне развитието на по-сериозни негативни последици след операцията, като напр. анемия, пациентът подлежи на редовно лекарско наблюдение и придържане към определен режим.

Предимства и иновативност на подхода

Бариатричната хирургия започва да набира все по-голяма популярност и в България, поради безспорните си предимства като подход в справянето с наднорменото тегло. След бариатричната операция не се наблюдават видими рани и белези, а следоперативната болка като цяло е сравнително ниска.

Освен редуцирането на стомашния размер, чрез бариатричната хирургия се постигат благоприятни изменения в чревната хормоналност, които спомагат за по-високата дълготрайност на ефектите от извършената процедура. През първите 3 месеца от следоперационния период, темпът на отслабване е изключително бърз, с видими резултати и промени в нивото на апетит. При спазване на лекарските препоръки относно начина на хранене и живот, много пациенти успяват да намалят теглото си значително още до края на първата година след операцията.

Ако се интересувате да научите повече за бариатричните процедури или алтернативни методи за справяне с наднорменото тегло и диабета, доверете се на експертите от екипа на Еврохоспитал. Свържете се с нас, за да разберете кои са най-добрите възможности за лечение, съобразно с детайлите на вашите състояние и потребности.