Гастроентерология

Гастроентерология: Какво трябва да знаем?

гастроентерология прегледи и лечение

Какво представлява гастроентерологията?

Гастроентерологията е дял в медицината, който се занимава със структурата, функционалността и заболяванията, афектиращи стомашно-чревния тракт. Тя представлява широкообхватно медицинско направление, поради факта, че неин предмет са всички органи, разположени по протежение на храносмилателния канал при човека.

Опазването на доброто състояние на стомашно-чревния тракт е ключово за поддържането на оптимално здраве. За съжаление, това става все по-трудно в днешни дни и сред представителите на по-младите поколения, тенденцията към развитие на стомашно-чревни заболявания нараства. Това може да бъде отнесено към редица фактори, сред които спадат високите стресови нива, с които повечето хора се сблъскват в ежедневието си и прекомерната консумация на обработена храна. Всичко това безспорно оказва негативно влияние върху стомашно-чревната система и води до развитието на различни заболявания, някои от които могат да имат сериозни последици за човешкото здраве.

Именно затова е важно да бъдем добре запознати с факторите, създаващи предпоставки за развитието на подобни състояния, а също и с начините, по които можем да предотвратим или да се справим с техните прояви. По-надолу в статията може да разберете с лекуването на кои болести се занимават гастроентеролозите, как протича един такъв преглед и кога е необходимо да потърсите медицинска помощ.

С какво се занимават гастроентеролозите?

Практиката на гастроентеролозите изисква те да притежават широк спектър от познания и умения. Например, за извършването на ендоскопичните процедури, които са в основата на диагностичния процес за много от заболяванията на храносмилателния тракт, е необходима висока прецизност от страна на практикуващия лекар. В допълнение, много гастроентеролози работят в мултидисциплинарни екипи при лечението на хронични или остри заболявания при своите пациенти, което налага нуждата от отлични интерперсонални умения.

Обичайно, най-честите симптоми, с които този тип лекари се сблъскват в практиката си, включват затруднено преглъщане, болки в стомаха, гадене и повръщане, жълтеница, констипация, стомашни разстройства и киселини. В хода на лечението на пациентските симптоми, гастроентеролозите не извършват оперативни процедури. Те са специализирани в провеждането на различни видове изследвания – колоноскопия, биопсия и по-рано споменатата ендоскопия – с цел диагностика на проблема и определяне на подходящ курс на лечение. Заболяванията, които гастроентеролозите лекуват, могат да бъдат разпределени в две основни категории:

  • Органични заболявания: Към този вид спадат онези болести, свързани със структурно нарушение в орган от храносмилателната система. Обикновено, зад тези заболявания стои конкретна причина, която служи и като отправна точка в определянето на подходящо за пациента лечение. Към тази категория могат да бъдат отнесени заболявания като хепатит, цироза, язва, тумори, чревни болести и др.
  • Функционални заболявания: При този вид болести, наблюдаваното нарушение засяга функционалността на органите, но не може да бъде отнесено към специфична причина. Затова и назначеният курс на лечение най-често е съобразен изцяло със симптоматиката на състоянието. Подобни заболявания включват храносмилателните проблеми, диспепсията и синдрома на раздразненото черво.

В зависимост от оплакванията на пациента и спешността на случая, диагностичният процес може да протече по няколко различни начина. По-надолу може да научите какво да очаквате по време на преглед при гастроентеролог.

преглед при гастроентеролог

Как протича диагностичният преглед при гастроентеролог?

Към преглед при гастроентеролог в повечето случаи може да ви насочи личен лекар, ако прецени, че състоянието ви изисква по-специализирана експертиза (напр., при хронични прояви на храносмилателни разстройства). За хората на възраст над 50 години е препоръчително провеждането на колоноскопия през интервали от 10 години, тъй като те са изложени на по-висок риск от рак на дебелото черво.

По време на прегледа при гастроентеролог, отправна точка в диагностицирането са докладваните от пациента симптоми. Лекарят първоначално ще събере подробна информация относно вашите конкретни оплаквания, а също и съществуващите ви навици (напр., начин на хранене, прием на алкохол, цигари или други вредни за здравето вещества и т.н.). На този етап е важно да споделите своята пълна медицинска история до момента – сериозни заболявания, употребявани медикаменти, както и минали операции или други интервенции.

По лекарска преценка, може да се наложи да ви бъде направено и ехографско изследване, за да бъде получена детайлна картина относно състоянието на вътрешните органи. В някои случаи се налага и назначаването на други изследвания, за които лекуващият ви гастроентеролог ще ви подготви. Възможно е състоянието ви да изисква намесата и на друг тип специалист (напр., хепатолог, онколог, уролог или диетолог), за да ви бъде препоръчана най-подходяща форма на лечение.

Водещи отделения по гастроентерология

В МБАЛ “Еврохоспитал” може да откриете едно от водещите отделения по гастроентерология в Североизточна България. С капацитет за прием на над 600 случая годишно, отделението се отличава със своите високотехнологично оборудване и екип с дългогодишна практика в областта на стомашно-чревните заболявания.

В него успешно и съобразно с най-високите световни стандарти се извършва широк кръг от манипулации, сред които: гастроскопия, колоноскопия, ендоскопска хемостаза и др. Екипът на отделението е съставен от водещи в сферата специалисти с висока квалификация и утвърден опит.

водещи специалисти по гастроентерология във Варна

Д-р Светлана Влаева придобива специалности Вътрешни болести и Гастроентерология и диететика респективно през 1993 г. и 1996 г., след като завършва Медицински университет във Варна. В рамките на кариерата си, практикува в различни медицински центрове из страната, като през 2010 г. става част от екипа на МБАЛ “Еврохоспитал”. Богатият й опит в лечението на стомашно-чревни и чернодробни заболявания я утвърждава като експерт в диагностицирането и лечението на проблеми с храносмилателния тракт. Д-р Влаева активно взема участие в редица национални конгреси и семинари по специалността, което отразява и нейния стремеж към предоставяне на най-качествената възможна грижа за своите пациенти.

Д-р Иваничка Георгиева завършва Медицински университет в гр. Варна през 1973 г. Специалностите Вътрешни болести и Гастроентерология и диететика придобива в гр. София, съответно през 1998 г. и 1993 г. Няколко години по-късно успешно изкарва и квалификация за ехография на коремни органи. Дългогодишният й опит в сферата на гастроентерологията я отличава като един от водещите специалисти в страната, а богатата й практика с лечението на стомашно-чревни заболявания е категорично свидетелство за посветеността й на пациентските потребности и здраве.

За да научите повече относно възможностите за лечение в МБАЛ “Еврохоспитал” или да запазите час за консултация с експерт от нашия екип, свържете се директно с нас. Ние сме винаги на разположение в името на вашето здраве!