Анестезиология
Упойки и обезболяване
Пациентите са най-важни за нас
+ 40 000
+ 100
5
За отделението
Дейностите по анестезиология и интензивно лечение в МБАЛ “Еврохоспитал” съответстват на II-ро (второ) ниво на компетентност по медицинските стандарти в България. Отделението разполага с екип от петима лекари-специалисти по ‘Анестезиология и интензивно лечение’, които отговарят за животоспасяващи дейности и интензивно лечение в болницата. Оборудването, което използваме, включва ЕКГ монитори с неинвазивно измерване на показатели, дефибрилатор, ЕКГ апарат, анестезиологичен апарат, стационарен и транспортен респиратор, инфузионни помпи – всичко това съгласно медицинския стандарт, както и подвижна рентгенова уредба (Кугел). Пълната безопасност на нашите пациенти винаги е наш приоритет.
Видове анестезии
Отделението използва най-съвременен комплекс от различни видове техники за анестезия. Изборът на метод за обезболяване се определя от нашите анестезиолози, като се вземат предвид типът на предстоящата операция или интервенция и състоянието на пациента. Решението е въз основа на задълбочен анализ на историята на заболяването на пациента, предходни интервенции, придружаващи хронични заболявания и други фактори.
- Локална анестезия – Това е най-малко инвазивната форма на анестезия. Прилага се чрез инжектиране на анестетик в определена област на тялото, като по този начин се блокира сетивността и болката в тази зона. Често се използва за малки рани, които изискват шев. Понякога се комбинира с леко седиране на пациента, за да се осигури комфорт при прилагане на анестезията и по време на интервенцията.
- Венозна анестезия – при този метод пациентът се приспива за кратко и не чувства болка, но се запазва собственото му дишане. Въвеждането на анестетика в тялото е чрез венозно инжектиране. Ефектът е много бърз. Пациентът заспива много дълбоко и няма никакво дразнене на дихателните пътища.
- Спинална анестезия – Използва се за обезболяване на по-голяма зона от тялото. Прави се чрез убождане и поставяне на анестетик в твърдата мозъчна обвивка в спиналната област на гръбнака. Така се блокира инервацията от кръста надолу. Ефектът на спиналната упойка е 2-3 часа, през което време пациентът се обездвижва.
- Обща интубационна анестезия – Позната е още като “пълна упойка” и е най-голямата по сила и тежест намеса в работата на организма. Поставя се венозно и пациентът заспива, както при венозната анестезия, но ефектът на анестетика е по-силен. Той потиска съзнанието и собственото дишане на пациента. Затова се включва машина, която диша вместо него. Използва се за продължителни операции.
Предимства и недостатъци
Всяка техника на анестезия има своята специфика и противопоказания. Прилагането локално на обезболяващи анестетици носи най-малък риск от усложнения в сравнение с останалите методи. Венозната анестезия от своя страна се класифицира като неинвазивна, но може да доведе до промени в съзнанието на пациента или да не осигури оптимално обезболяване.
Следващият вид анестезия, спиналната, е лесна за изпълнение и често се ползва при операции на крайниците. Има антитромботичен ефект, което намалява усложнения като белодробна тромбоемболия. Рисковете, които крие този тип упойка са понижаване на артериалното налягане и главоболие, причинено от вътречерепно налягане. Това са редки усложнения, които могат да бъдат избегнати, когато упойката се прилага от висококвалифициран специалист.
Общата интубационна анестезия осигурява по-дълъг период за работа на хирурзите, защото може да продължи с часове. При нея пациентите заспиват много дълбоко и по тази причина, възстановяването от нея е по-бавно.