Гастроентерология

Гастрит: Възникване, лечение и превенция

мъж с болки, причинени от гастрит

Същност и симптоматика на гастрита

Гастритът е често срещано заболяване на стомашната лигавица, което възниква при появата на нарушения в нейната защитна бариера. Макар и лечим, този проблем може да доведе до по-изразени симптоми и да възпрепятства нормалното човешко ежедневие. Признаците на гастрит могат да се проявят внезапно или да се засилват постепенно, като най-често, те включват:

  • болки в стомаха;
  • внезапни промени в апетита;
  • гадене и повръщане;
  • подуване и оригване;
  • наличие на кръв в изпражненията и др.

Тези симптоми обикновено се дължат на нарушеното храносмилане, което настъпва с възпалението на стомашната лигавица. При тяхната поява е препоръчително да се консултирате със специалист за навременна диагностика и за да избегнете по-сериозни усложнения.

лекар, показващ модел на стомах

Причини за появата на гастрит

Причините зад това състояние могат да бъдат разнообразни и те най-често стават ясни в процеса на диагностика. Въпреки това, съществуват някои рискови фактори, предразполагащи към появата на гастрит. Ето кои са те:

Инфекция с Helicobacter pylori

Този тип бактериална инфекция е често срещан сред пациентите с нарушения в стомашно-чревните функции. Макар и не всички инфектирани да развиват разстройства като гастрит, бактерията Helicobacter pylori се свързва и с други опасни за здравето симптоми и заболявания. Установено е, че предразположени към бактериални инфекции са хората с лоши хигиенни навици.

Автоимунни разстройства

При пациенти с автоимунни заболявания като диабет тип 1 или болест на Хашимото, е възможно възникването на нарушения в стомашната лигавица, водещи до гастрит. В тези случаи е препоръчително активното следене за появата на симптоми, сигнализиращи за проблеми с функциите на стомашно-чревната система.

Прием на дразнещи стомаха вещества

Дългосрочната консумация на дразнещи стомашната лигавица вещества може да доведе до появата на т. нар. реактивна гастропатия. При това състояние се наблюдава по-сериозно нарушение на защитната бариера на стомаха. Потенциални причинители за това са алкохолът, жлъчните секрети, а също и някои лекарства.

Диагностика и лечение на гастрит

Диагностицирането на гастрит обикновено се извършва чрез консултация с гастроенетеролог. Общият физически преглед и оценката на докладваните симптоми най-често не са достатъчни, за да бъде установено възпаление на стомашната лигавица. В зависимост от конкретните оплаквания на пациента, допълните изследвания биха могли да включват:

  • Кръвни изследвания: Някои видове гастрит възникват вследствие на дефицит на витамин В12, който може да бъде установен чрез анализ на кръвна проба. По този начин може да се идентифицира и налична инфекция с бактерията Helicobacter pylori.
  • Ендоскопия или биопсия: Тези изследвания позволяват визуален преглед на вътрешността на стомаха, чрез който могат да се забележат нарушения в защитната бариера. В някои случаи се налага и лабораторен анализ на част от стомашната тъкан, с който се установява и причината за заболяването.
  • Рентгенографски изследвания: Дават възможност за наблюдение на функционалността на хранопровода, стомаха и част от тънкото черво.
  • Изследване на изпражненията: Обикновено включват проверка за наличието на кръв в изпражненията, което е често срещан признак за гастрит.

Лечението на заболяването се определя най-вече от неговия вид и причините, довели до появата му. При повечето пациенти, отстраняването на факторите, предизвикали състоянието, е достатъчно за облекчаване на симптомите.

В някои случаи – като например, при установяване на бактериална инфекция – е възможно да бъде назначено антибиотично лечение. А когато е налице по-остра форма на гастрит, лекуващият специалист може да предпише и медикаменти за редуциране на стомашната киселинност, с цел облекчаване интензивността на симптомите. Лечението на това заболяване често е съпроводено със спазване на предписан от гастроентеролог хранителен режим. Неговото предназначение е редуцирането на храните и напитките, които потенциално дразнят възпалената стомашна лигавица.

Възможни усложнения при гастрит

При навременно установяване и реакция, гастритът не носи големи рискове за здравето и симптомите му лесно могат да бъдат потушени. Ако обаче не бъде назначено подходящо лечение, е възможно възникването на някои от следните проблеми:

  • развитие на анемично състояние;
  • поява на пептична язва;
  • запушване на червата;
  • образуване на полипи в стомашно-чревния тракт;
  • нарушено функциониране на бъбреците;
  • повишаване на риска от рак на стомаха и др.

Навременното осигуряване на медицинска помощ е най-надеждният начин да се предпазите от развитието на тези усложнения и придружаващите ги симптоми. Затова, при поява на признаци на гастрит, не отлагайте консултация със специалист.

възрастни мъж и жена, консумиращи здравословна храна

Подходяща диета и здравословни навици при гастрит

Придържането към здравословен начин на живот е задължителна препоръка към пациентите, диагностицирани с гастрит, а също и основна стъпка в превенцията на заболяването. По-долу може да видите някои от основните практики, с които ефективно и бързо да редуцирате появилите се симптоми.

Прием на полезни за стомаха храни

Спазването на щадяща стомаха диета е приоритет на пациентите с гастрит, тъй като е важно да се избягва допълнително раздразнение на стомашната лигавица. За тази цел, е препоръчително да изключите от хранителния си режим пикантни или мазни ястия, а също и продукти, съдържащи кофеин, никотин, алкохол и захар.

Следване на правилен режим на хранене

Начинът на хранене е от също толкова голямо значение за облекчаването на симптомите, колкото и вида на храната, която приемате. В много случаи, консумирането на по-малки порции през по-кратки интервали оказва благоприятен ефект върху храносмилането. Препоръчително е да следите и приема си на вода, особено при наличие на симптоми като повръщане, които могат да доведат до дехидратация и дори бъбречна недостатъчност.

Елиминиране на вредните навици

Обикновено, когато говорим за редуциране на вредни навици, се сещаме за тютюнопушене или прекомерна консумация на алкохол. Но всъщност, превенцията на здравословни проблеми не се изчерпва дотам.

Важно е да обърнете внимание и на дребните навици, като например, миете ли редовно и правилно ръцете си или колко често приемате лекарства за облекчаване на болки (като аспирин) без лекарско предписание. Тези на пръв поглед незначими практики могат да се окажат ключови фактори в развитието на състояния като гастрит и ролята им в поддържането на доброто здраве не бива да бъде подценявана.

Ако ви е любопитно да научите повече за превенцията на стомашно-чревните заболявания или търсите лечение на възникнали вече симптоми, не се колебайте да запазите час за консултация при нас. Експертите от екипа ни са винаги насреща да осигурят на всеки пациент в “Еврохоспитал” специализирана медицинска грижа от най-високо качество.