Съдържание
Какво представлява хепатит В?
Хепатит В (HBV) е вирусна инфекция, която афектира състоянието на черния дроб и може да доведе до сериозни увреждания на неговите функции, както и да има фатални последици за пациента, при липса на навременно лечение. Според изследване на Световната Здравна Организация, близо 254 милиона души в света страдат от хронични прояви на хепатит В през 2022 г. Сред европейските държави, най-висок е процентът на заразените с вируса в Румъния (5.6% от населението) и Гърция (2.1% от населението).
Заразяване с хепатит В би могло да се получи при контакт с телесни течности, съдържащи вируса. В повечето случаи, контактът със заразена кръв е основна предпоставка за възникването на инфекция, но други флуиди – като слюнка, сперма или вагинални течности – също могат да доведат до развитието на хроничен хепатит В.
В зависимост от продължителността и интензивността на инфекцията, последиците от заболяването могат да варират от временни и по-леки увреждания на чернодробните функции до развитие на рак на черния дроб и дори смърт.
Симптоматика на хепатит В
В началните стадии на заболяването, при много пациенти липсва проява на каквито и да е симптоми. При по-острите инфекции обаче е възможно ранното възникване на признаци на хепатит В, сред които попадат:
- внезапна загуба на апетит;
- потъмняване на урината;
- гадене и повръщане;
- висока температура;
- жълтеница.
В много от случаите, симптоматиката на заболяването силно наподобява тази при обикновен грип. Ако симптомите продължат да се проявяват в период, по-дълъг от 6 месеца, на пациента се поставя диагноза хроничен хепатит В, при която се препоръчва редовно медицинско наблюдение на състоянието, с цел предотвратяване на възможни усложнения.
Разпространение на вируса и намаляване на риска от заразяване
Докато в световен мащаб най-често срещаният начин за разпространение на хепатит В е т. нар. “вертикално предаване” (по време на раждане, от заразена майка към бебето), в Европа тези случаи са значително по-малко. Това вероятно се дължи на високоефективните програми за предварителен скрининг при бременните жени, чрез които наличието на вируса може да бъде навременно установено и на новороденото да се направи незабавна ваксинация при раждането.
Все по-редки са и случаите на предаване на инфекцията при кръвопреливане или други процедури, свързани с употреба на спринцовки и игли в медицинските заведения. За сметка на това, висок за европейските държави остава броят на заразените с хепатит В чрез пренасяне на вируса по полов път. Инфекция може да възникне и при споделена употреба на предмети, носещи заразени телесни течности (напр., бръсначки или четки за зъби).
Разнообразието от начини за предаване на вируса поражда острата необходимост от повишаване информираността на населението относно рисковите фактори, свързани с хепатит В. Това важи особено за уязвимите социални групи, изложени на по-висок риск от заболяването като например:
- хора с наркозависимост, споделящи игли и спринцовки със заразени течности;
- деца на майки, заразени с хепатит В;
- бременни жени;
- медицински лица в ежедневен пряк контакт с потенциално заразени телесни течности;
- лица, практикуващи незащитен полов акт;
- специфични пациентски групи (например, хора на диализа).
Високата информираност е първата от мерките за превенция на заразяване с хепатит В. Най-ефективната защита от заболяването е ваксинацията срещу вируса, която – в повечето европейски страни – е включена в универсални програми за ваксиниране още в ранна детска възраст.
Диагностика и лечение на хепатит В
Диагностицирането на хепатит В се осъществява посредством няколко кръвни изследвания, потвърждаващи наличието на инфекция в организма. Някои от тези изследвания имат за цел да оценят състоянието на черния дроб, докато други се назначават за различаване на острите от хроничните инфекции сред пациентите. Възможно е процесът по диагностика да включва също така и обстоен физически преглед, както и ултразвук, за оценка на степента на чернодробната фиброза.
Лечението на хепатит В варира спрямо това дали инфекцията е остра или е установено хронифициране на състоянието. При острите инфекции, медицинските усилия са насочени към облекчаване интензивността на симптомите и превенция на допълнителни усложнения. На тези пациенти най-често се назначава специална диета и се препоръчва висок прием на течности, за да се предотврати дехидратацията на организма от съпътстващите инфекцията процеси като повръщане или стомашно разстройство.
В контраст, хроничният хепатит В може да бъде медикаментозно третиран, като повечето пациенти, започващи подобно лечение, трябва да го продължат до края на живота си. Ефективното и навременно лечение може значително да подобри преживяемостта на пациента, като редуцира шанса от възникване на сериозни усложнения. Малко повече за тях и как да разпознаете симптомите им, може да научите по-долу.
Възможни усложнения при хепатит В
При липса на медицинско наблюдение в случаите на зараза с хепатит В е възможна появата на редица усложнения, които могат да имат фатални последици за здравето на пациентите. В някои редки случаи на остра инфекция, например, се наблюдава развитие на т.нар. фулминантен хепатит, който е свързан с изключително тежко увреждане на чернодробните функции.
Кървенето е често срещан симптом при това усложнение на инфекцията, като в много от случаите фулминантният хепатит води до кома или смърт. Единственият подход в лечението на пациентите с това състояние изисква трансплантация, поради необратимите разрушения на черния дроб, които усложнението причинява.
Ако сте забелязали някои от споменатите в тази статия симптоми на хепатит В или спадате към групите, изложени на по-висок риск от заразяване, не подценявайте ползите на превантивната грижа и се консултирайте с медицински експерт за оценка на състоянието ви. От екипа на МБАЛ “Еврохоспитал” – Варна сме винаги на разположение да отговорим на вашите въпроси и да предоставим навременни и ефективни мерки в лечението на широко разнообразие от заболявания. Как да запазите час за консултация с наш експерт можете да научите тук.