Хирургия

Хирургия: Какво трябва да знаем?

Знаете ли, че хирургията е този дял на медицинската наука и практика, който се занимава с оценката и оперативното лечение на различни заболявания и травми по цялото човешко тяло? Извършването на хирургични операции може да е наложително или препоръчително например с цел поставяне или потвърждаване на диагноза, отстраняване на увредена тъкан или обструкция, възстановяване или повторно позициониране на тъкани или органи, имплантиране на медицински изделия, пренасочване на кръвоносни съдове, трансплантация и още много други.

И тъй като тази медицинска област е безспорно значима и неделима част от грижата за човешкото здраве, чрез настоящата статия бихме искали да обогатим познанията ви за нея, като ви представим целта и начина на провеждане на основните видове операции, а също и най-разпространените методи и техники, които хирурзите прилагат в практиката си. Останете с нас до края на статията, за да се запознаете отблизо с водещи в Североизточна България хирурзи с богат професионален опит и с екипа на едно от най-надеждните хирургични отделения в България – това в „МБАЛ Еврохоспитал“ във Варна.

С какво се занимават хирурзите?

Операциите, извършвани от хирурзите, се делят на два основни вида – инвазивни (отворени) и минимално инвазивни. При инвазивната хирургия е необходимо да се направи разрез на кожата, мускулите и всички останали слоеве на тялото на пациента, за да може хирургът да достигне, да вижда и да работи директно върху органа за операция. При минимално инвазивната хирургия се използват по-малки входни точки към тялото за извършване на съответната лечебна дейност, диагностична процедура или вземане на проба за изследване.

Времето за възстановяване на пациента обикновено е по-кратко при минимално инвазивните интервенции отколкото при отворените операции, а и самите процедури в повечето случаи се извършват в рамките на минути, докато инвазивните операции могат да отнемат и много дълги часове в зависимост от сложността на случая.

Хирурзите са специализирани за работа в различните области на човешкото тяло, като всеки от тях прилага специфични методи и техники. Сред най-практикуваните хирургични специалности се нареждат например: обща хирургия, колоректална хирургия, неврохирургия, акушеро-гинекологична хирургия, очна хирургия, ортопедична хирургия, орална и лицево-челюстна хирургия, гръдна хирургия, урологична хирургия, детска хирургия и пластична хирургия.

Специалистите по обща хирургия се занимават с широк спектър от състояния, които могат да засегнат почти всяка част от тялото ви. Колоректалните хирурзи оперират пациенти с проблеми в областите на дебелото черво и ректума. Неврохирурзите се занимават с разстройства и заболявания, свързани с мозъка и нервната система. Акушер-гинеколозите се занимават с грижа за бременните жени, раждането на бебета и грижите за бебетата след раждането им, а също и с лечение на състояния, свързани с женската репродуктивна система. Очните хирурзи извършват хирургични процедури за коригиране на очни и зрителни проблеми. Ортопедичната хирургия лекува проблеми на мускулно-скелетната система. Оралната и лицево-челюстната хирургия се занимава с областите на главата, шията, лицето и челюстта. Гръдните хирурзи извършват операции в областта на сърцето и другите гръдни органи, а урологичните хирурзи се занимават с операции на бъбреците, уретерите, пикочния мехур, простатата, уретрата и тестисите. Детските хирурзи работят с деца на възраст от новородени до тийнейджъри, а пластичните хирурзи извършват козметични операции, както и процедури за реконструкция на тялото.

Кои са най-разпространените методи и техники, които хирурзите използват?

За всички видове хирургични интервенции е важно хирурзите да притежават изключителна прецизност и сръчност на ръцете, както и фини двигателни умения за извършване на необходимите техники.

При отворените операции, при които е наложително да се направи разрез в тялото на пациента, се прилага техниката на разрязване, за да може хирургът да достигне пряко и да работи с ръцете си върху органа, който се нуждае от оперативното лечение.

При минимално инвазивните операции, при които не е необходимо хирургът да работи пряко с ръцете си в тялото на пациента, се използват други методи, чрез които да се постигне целта на съответната процедура.

Един от тях е лапароскопският метод, при който за оглед на органите в малкия таз и коремната кухина през малък разрез в коремната област се въвежда инструментът лапароскоп, съчетаващ оптична система и осветително тяло.

Друг такъв широко разпространен метод е методът за роботизирана хирургия. Този метод наподобява лапароскопския по начина си на прилагане с единствената разлика, че при него хирургът не премества ръчно хирургичните инструменти, а използва компютър за целта. При роботизираната хирургия вътрешността на тялото се вижда с помощта на 3D монитор, което осигурява по-голяма прецизност, по-малки разрези и по-краткотрайно заздравяване.

Трета група от хирургични методи, които се прилагат доста често, обхваща всички видове ендоскопски методи за оглед на различни вътрешни органи в тялото. За целта се използва малка гъвкава тръба с осветително тяло и обектив на камера в края (ендоскоп). При тази процедура могат да се вземат и тъканни проби за изследване. Ендоскопските методи могат да се използват за оглед на кухите органи на храносмилателния тракт като стомаха (гастроскопия), хранопровода (езофагоскопия) или дебелото черво (сигмоидоскопия или колоноскопия), а също така и за оглед на вътрешността на става (артроскопия), главните бронхи на белите дробове (бронхоскопия), уретрата и вътрешността на пикочния мехур (цистоскопия), както и на редица други органи.

Кои са водещите хирургични отделения в България, на които може да се доверите?

Несъмнено сред най-надеждните и утвърдени хирургични отделения в България се нарежда и екипът на отделението по „Хирургия“ на „МБАЛ Еврохоспитал“ във Варна. Медиците в него са с богат дългогодишен опит и многобройни операции зад гърба си. Само в рамките на отделението на „Еврохоспитал“ се извършват над 600 операции на година, като над половината от тях са със средна и висока сложност, които отговарят на II-ро ниво на компетентност по изискванията на медицински стандарт „Хирургия“.

Сред членовете на хирургичния ни екип ще срещнете имената на водещи и висококвалифицирани специалисти като доц. Антон Тонев, дм, д-р Георги Иванов, дм, д-р Пламен Нанков и д-р Николай Железов.

Доц. Антон Тонев, дм, е специалист хирург-онколог за коремната област във Варна и София с над 15 години медицински опит. Възпитаник е на Медицински университет – Варна, като след завършването си започва работа в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна, а към момента практикува в МБАЛ „Еврохоспитал“. Той извършва лечение на доброкачествени и злокачествени заболявания на стомашно-чревния тракт, всички видове минимално инвазивна (ендоскопска) диагностика и лапароскопско лечение на заболяванията на храносмилателната система и жлъчно-чернодробната система. Доц. Тонев също е квалифициран за работа с метода за роботизирана хирургия с робот „Да Винчи“ при злокачествени и доброкачествени заболявания на стомашно-чревния тракт.

Д-р Георги Иванов, дм, е специалист по детска хирургия във Варна с над 10 години медицински опит, включително в неонаталната хирургия, спешната хирургия, общата хирургия, общата детска хирургия, лечението на възпалителни заболявания на червата и чернодробната ехинококоза в детска възраст. От 2018 г. до 2021г. е  работил като  главен асистент към Катедрата по обща и оперативна хирургия на УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна. Той извършва минимално инвазивна (ендоскопска) диагностика и лапароскопско лечение на заболяванията на храносмилателната система и жлъчно-чернодробната система.

Д-р Пламен Нанков е специалист по обща хирургия и урология във Варна, който е работил и специализирал във ВМА – София, Национален институт по спешна медицина „Н. И. Пирогов“, Медицинска академия – София, Медицински университет – Варна, Работническа болница – Варна и Военна болница – Варна. Той диагностицира и лекува урологични заболявания на пикочния мехур и простатата и извършва ехография и ултразвукова диагностика. Квалифициран е за работа с методите за ендоскопска, лапароскопска и минимално инвазивна хирургия.

Д-р Николай Железов е специалист хирург във Варна с над 30 години медицински опит. Интересите му са в областта на лапароскопската хирургия и е квалифициран за работа с този хирургичен метод. Към момента д-р Железов практикува в ДКЦ 1 „Света Клементина“ и „МБАЛ Еврохоспитал“.

Ако искате да научите повече за възможностите за лечение в МБАЛ „Еврохоспитал“ – Варна или да запазите час за консултация, моля, посетете нашия уебсайт или се свържете директно с нас. Ние сме тук, за да ви помогнем да получите най-добрата възможна грижа!

Ако тази статия е била полезна за вас, не забравяйте да я споделите в социалните мрежи.