Урология

Камъни в бъбреците: Симптоматика, усложнения и как да се предпазим от тях

Какво представляват камъните в бъбреците?

Над 400 000 са регистрираните случаи на камъни в бъбреците в България. Това поставя страната ни на едно от челните места в европейската статистика. Въпреки това много от българите не са подготвени да разпознаят първите симптоми на заболяването, което често води до усложнения. По-долу предстои да ви запознаем отблизо с неговите признаци и рискови фактори, за да можете да се предпазите от това състояние.

Бъбречните камъни са твърди частици, които се образуват при кристализацията на вещества като калций, магнезий, пикочна киселина и др. Любопитно е, че те не винаги се намират в бъбреците – могат да бъдат открити и в други части на отделителната система като например уретера или пикочния мехур.

Размерите им варират от големината на песъчинка до топка за голф. Затова и свързаните с тях симптоми могат да бъдат различни по интензивност и да изискват разнообразни подходи в лечението.

Важно е да отбележим, че процесът на „нарастване“ на камъка е постепенен и може да отнеме години. Поради това е препоръчително пациентите с проблемни бъбреци да се подлагат на профилактични прегледи ежегодно. Ранната диагностика не само позволява по-бързо и неинвазивно лечение на заболяването, но и редуцира риска от възникване на тежки симптоми и усложнения.

камъни в бъбреците

Рискови фактори

Макар и бъбречните камъни да са често заболяване, което може да се появи при всеки човек, съществуват някои фактори, които повишават уязвимостта към проблеми с бъбречните функции:

  • Пол: Рискът от развитие на камъни в бъбреците е 3 пъти по-висок при представителите на мъжкия пол. Причината за това е повишеното производство на оксалати (неразтворими органични съединения, съдържащи се в много храни) в черния дроб при мъжете.
  • Възраст: Най-застрашени от поява на бъбречни камъни са хората във възрастовия диапазон 30-50 г. В някои случаи, симптомите започват да се проявяват още около 25-ата година. Децата също могат да страдат от това състояние, но случаите сред тях са много по-малко.
  • Наследственост: Както и при много други заболявания, генетичната предразположеност е значим рисков фактор. При близо 25% от пациентите с бъбречни камъни е установена фамилна обремененост за проблеми с бъбреците.
  • Други заболявания: Наличието на заболявания като диабет, нарушено храносмилане или хронични инфекции на пикочните пътища може да повиши риска от появата на бъбречни камъни.
  • Ежедневни навици: Редовният прием на големи количества сол е опасен за здравето на бъбреците и също може да доведе до развитие на това състояние. Затова е препоръчително да избягвате храни с високо съдържание на сол в диетата си.

Ако един или повече от изброените рискови фактори е налице при вас, е добре да посещавате профилактични прегледи за оценка на състоянието на бъбреците всяка година. Вземането на превантивни мерки може да ви спести сблъсъка с неприятните симптоми на бъбречните камъни. По-долу може да научите и повече за тях.

Симптоми при камъни в бъбреците

В началните стадии на заболяването, поради по-малките размери на конкрементите, симптомите често могат да останат незабелязани. С нарастването на бъбречните камъни и изместването им към уретера обаче е възможно да възникне бъбречна криза. Това състояние се характеризира с изключително силна болка, преминаваща от областта на бъбреците към слабините. Тя може да бъде придружена от симптоми като:

  • гадене и повръщане;
  • болка и парене при уриниране;
  • висока температура;
  • кръв в урината.

Ако болката стане нетърпима или се появят признаци на инфекция (като рязко повишаване на температурата), потърсете незабавно медицинска помощ. Подобни симптоми могат да сигнализират за по-сериозно запушване на уретера или възникнало усложнение.

Диагностичен процес

Диагностиката на бъбречни камъни се извършва от експерт-уролог. Първоначално се прави оценка на общото здраве на пациента и се взема информация относно неговата медицинска история и ежедневни диетични навици.

Обикновено се извършват няколко вида тестове и изследвания, чиято цел е да се установи видът, размерът и локализацията на бъбречните камъни в тялото. Те могат да включват:

  • ултразвукова диагностика;
  • рентгенови изследвания;
  • изследване на урината;
  • кръвни изследвания.

С това, лекуващият лекар може да постави конкретна диагноза и да определи подходящ подход в лечението на заболяването.

Лечение на камъни в бъбреците

Методите за лечение на бъбречните камъни в голяма степен зависят от техния състав и размер. По-малките конкременти обикновено могат да бъдат изхвърлени естествено от организма с леки промени в навиците на пациента. За тази цел лекуващият лекар може да препоръча:

  • Медикаментозно лечение: Някои лекарства стимулират отпускането на мускулатурата на уретера и спомагат за редуциране на отока на лигавицата. Това улеснява придвижването на бъбречните камъни и естественото им елиминиране от организма при уриниране.
  • Диетични навици: Диетата на пациента е от огромно значение в процеса по облекчаване на симптомите. За пречистване на бъбреците и уретера се препоръчва повишен прием на вода. А за да се избегнат усложнения и влошаване на болката е добре да се ограничат солените и силно преработените храни и напитки, както и да се повиши приемът на калций и цитрусови плодове.

Разбиването на по-големи бъбречни камъни, които тялото не може да изхвърли само, в съвременната медицинска практика най-често става по два начина:

  • Литотрипсия: Уролозите препоръчват този метод като първа стъпка на лечение за бъбречни камъни с размери около 2-2.5 см. По време на литотрипсия конкрементите се разбиват с помощта на ултразвукови вълни и впоследствие се изхвърлят от организма чрез урината. Процедурата не е болезнена и не предполага голям риск от усложнения.
  • Лазерно разбиване: Тази вътретелесна процедура се извършва с помощта на уретероскоп и обикновено изисква еднодневен болничен престой. По време на лазерното разбиване пациентът се поставя под венозна или обща анестезия. И тук, рисковете от усложнения са минимални и подходът се отличава с висока успеваемост в лечението на бъбречни камъни.

млада жена държаща макет на бъбреци

Рискове и усложнения

Без подходящо и навременно лечение, бъбречните камъни могат да се превърнат в хроничен проблем за пациента, а също и да доведат до възникването на други заболявания. Ето кои са и най-често срещаните усложнения:

  • Хидронефроза: Възниква при частично или пълно запушване на уретера и води до застой на урина в организма.
  • Апостематозен нефрит: При значителен застой на урина, по бъбречната повърхност се формират гнойни абсцеси. За да бъдат отстранени е необходимо оперативно лечение.
  • Уросепсис: Представлява инфекция, която се разпространява чрез кръвта и уврежда други органи в организма. Налага незабавно лечение и дренаж на урината.
  • Анурия: Едно от най-опасните възможни усложнения, свързано с пълна обструкция на бъбреците. Изразява се в спиране на урината и остра бъбречна недостатъчност.

За да избегнете развитието на тези и други опасни състояния, не подценявайте дори и по-леките симптоми на нарушена бъбречна функционалност. Потърсете помощ от специалист, който притежава компетенциите да оцени здравето на вашите бъбреци.

Превенция на заболяването

Съществуват различни начини да намалите риска от появата на бъбречни камъни. Ето и някои от най-ефективните превантивни мерки, които можете да предприемете още днес:

  • Приемайте повече течности: Старайте се да изпивате между 8-12 чаши вода дневно – това разрежда урината и предпазва от образуването на конкременти.
  • Променете диетата си: Включете в ежедневното си меню богати на калций храни като кисело мляко, извара, бобови растения, тъмнозелени зеленчуци и тофу. Избягвайте солените храни и продуктите с високо съдържание на натрий, както и безалкохолните напитки. Бъдете разумни с приема на шоколад, ядки, цвекло и спанак – тези храни са богати на оксалат, който може да причини появата на бъбречни камъни, ако в диетата ви липсва достатъчно калций.
  • Повишете активността си: Хората, които прекарват по-голямата част от деня си в седнало положение, са изложени на по-висок риск от бъбречни камъни. Поддържайте по-високи нива на физическа активност – например, чрез любим спорт или разходки навън след работа.
  • Преглеждайте бъбреците си често: Нищо не гарантира доброто бъбречно здраве по-добре от редовната профилактика. Затова преглеждайте бъбреците си при уролог поне веднъж годишно.

Ако имате симптоми на бъбречно заболяване или искате да запишете час за консултация, в „Еврохоспитал“ ще бъдете в ръцете на д-р Симеон Маринов – един от най-надеждните млади специалисти по урология в Северна България. Доверете се на неговите знания и професионално отношение и направете първата крачка към по-здрави бъбреци.