Урология

Погрижете се за простатата си навреме с най-ефективните методи за лечение

преглед на простатата

Случвало ли ви се е да се сблъскате с чести позиви за уриниране, болка и дискомфорт? Много мъже приемат тези симптоми като естествени промени, които възникват с възрастта. Статистиката сочи, че едва 6% от мъжете между 40-70 години се консултират с уролог относно лечение на уринарните дисфункции.

Истината обаче е, че те могат да бъдат сигнал за сериозен проблем и заслужават навременна реакция и внимание. В тази статия говорим открито за простатното здраве – без табута и с фокус върху качествената грижа.

Най-често срещани заболявания на простата

мъж със симптоми на проблеми с простатата

Простатата е орган, който преминава през редица промени с напредването на възрастта. В някои случаи те могат да бъдат напълно безопасни и да не представляват заплаха за здравето. В други – да доведат до сериозни здравословни проблеми. Ето и кои са най-честите заболявания на простатата, за които е добре да бъдете информирани:

Доброкачествена простатна хиперплазия (ДПХ)

Уголемяването на простата с годините води до появата на натиск върху пикочния канал, което затруднява нормалното уриниране. Това заболяване афектира голяма част от мъжете в напреднала възраст, а симптоматиката му включва:

  • забавено уриниране;
  • чести позиви за уриниране;
  • усещане за непълно изпразване на пикочния мехур;
  • отслабена или прекъсната струя на урината.

Простатит

Простатитът може да засегне мъже от всяка възраст и превалентността му сред по-младите нараства. Заболяването представлява инфекция на простатните канали и признаците му най-често включват:

  • парене при уриниране;
  • нарушения в половите функции;
  • болки в долната част на корема;
  • поява на кръв в урината;
  • висока температура и втрисане.

Ако забележите някой от тези симптоми, е препоръчително незабавно да се консултирате с уролог. При липса на навременна медицинска намеса е възможно възникването на тежки усложнения, които да доведат до еректилна дисфункция или дори инфертилитет.

Рак на простатата

Ракът на простатата е злокачествено заболяване, което се среща по-често при мъже в напреднала възраст (над 70 години). То се развива бавно, а първоначалните симптоми могат да наподобяват тези при други заболявания – честите позиви за уриниране например могат да бъдат сигнал както за рак на простатата, така и за ДПХ.

Ето защо редовният скрининг (особено при мъже над 50 години) е от огромна значимост за поставянето на ранна диагноза, което подобрява шансовете за успешно лечение. Навременното овладяване на състоянието също така редуцира риска от метастазиране на рака в костите или съседните органи.

Рискови фактори за проблеми с простатата

Проблемите с простатата не са случайно явление – има редица фактори, които повишават шансовете за развитие на разгледаните дотук заболявания. Ето някои от най-важните сред тях:

  • Възраст: Рискът от проблеми с простатата рязко се увеличава след навършване на 50 години. До 85-годишна възраст около 90% от мъжете са засегнати от ДПХ.
  • Фамилна обремененост: Генетичната предразположеност е друг рисков фактор особено за злокачествените изменения на простатата. Ако семейството ви има история с подобен тип заболявания, редовната профилактика може да се окаже животоспасяваща.
  • Начин на живот: Неправилното хранене, липсата на физическа активност и прекомерната употреба на алкохол увеличават риска от възпаления на простатните канали.
  • Хормонален баланс: Тестостеронът играе ключова роля в растежа на простатната тъкан. Поради тази причина хормоналният дисбаланс създава предпоставки за редица заболявания.

Кога да потърсите медицинска помощ?

Много мъже отлагат посещението при лекар с надеждата, че дискомфортът ще отшуми сам. Истината обаче е, че с възрастта промените в простатните функции стават все по-осезаеми и липсата на добра грижа за здравето допълнително утежнява проблема. За да избегнете потенциални усложнения, не игнорирайте:

  • затрудненото и болезнено уриниране;
  • появата на кръв в урината и спермата;
  • възникването на проблеми в сексуалната функция;
  • честото уриниране (особено през нощта);
  • появата на болки в тазовата област или долната част на гърба.

Лечение на проблемите с простатата

консултация с уролог

Съвременната медицина предлага разнообразни методи за лечение на простатните заболявания. Подходящият подход зависи както от тежестта на състоянието, така и от общото здраве на пациента, поради което той се определя след поставянето на точна диагноза. Лечението на простатата може да включва:

  • Медикаментозна терапия: При някои доброкачествени заболявания се предписват лекарства за отпускане на простатната мускулатура и пикочния мехур. Подобен подход често се прилага и за облекчаване на симптомите при бактериални възпаления като простатит.
  • Минимално инвазивни методи: Процедури като плазмената вапоризация позволяват отстраняването на излишната простатна тъкан с минимален риск за пациента и без нужда от разрези. Друго голямо предимство на този подход е бързото връщане към нормалното ежедневие.
  • Хирургична намеса: При по-тежки случаи на ДПХ и рак на простатата, както и при появата на сериозни усложнения, може да се наложи частично или пълно отстраняване на простатната жлеза.

Превантивна грижа: Как да поддържаме простатата здрава?

Не чакайте естествените изменения на простатата с възрастта да се превърнат в проблем. Има много начини, чрез които да намалите риска от подобни заболявания като например:

  • Поддържайте здравословно тегло: Наднорменото тегло създава предпоставки за хормонални нарушения, които са известен рисков фактор за проблеми с простатните функции. Хранете се здравословно и бъдете активни в ежедневието си – това редуцира още задържането на течности и появата на възпаления.
  • Елиминирайте стреса: Психичното напрежение оказва негативно влияние върху здравето на простатата, а също и много други органи в тялото. Затова ви препоръчваме да практикувате техники за релаксация, с които да регулирате нивата на стрес.
  • Не пренебрегвайте профилактиката: Най-добрата превантивна стратегия е редовната профилактика. Съветваме мъжете над 50 години да посещават уролог веднъж годишно и да се консултират с експерт още при първите симптоми.

Ако те вече са се появили при вас, вземете здравето си в ръце! Заповядайте в „Еврохоспитал“, където можете да се възползвате от предимствата на най-модерните подходи в лечението на простатните заболявания.