Хирургия

Погрижете се за далака си: Превенция и лечение на спленомегалия

медицинска помощ при уголемен далак

След месеци на постоянна умора и чести вирусни инфекции, 34-годишната Христина решава да потърси лекарска помощ. Състоянието, което тя описва на своя доктор като понижен имунитет, се оказва уголемен далак. Навременната реакция и последващото лечение спестяват на Христина редица допълнителни симптоми и здравословни проблеми като болки при вдишване, тежест в стомаха и др.

Този случай не е изолиран. Често пациентите търсят лекарска помощ едва след появата на усложнения, без да подозират, че далакът играе ключова роля за тяхното здраве. Ето защо правилната грижа за този орган безспорно заслужава внимание. В тази статия предстои да научите как да го предпазите от заболявания и да разпознаете симптомите им навреме, ако все пак се появят.

Функции на далака в тялото

Далакът е малък орган с форма, наподобяваща бобено зърно и се намира в горната лява част на корема, под гръдния кош. Сред основните функции, които изпълнява в тялото, спадат:

  • Филтриране на кръвта: Далакът пречиства кръвта в организма, като отстранява старите и увредени кръвни клетки.
  • Подобрява имунитета: Друга негова функция е производството на лимфоцити – кръвни клетки, които предпазват тялото от инфекции и зарази. Рискът от развитие на пневмония или менингит е по-висок при нарушения в състоянието на далака, тъй като той активно участва в борбата с бактериите-причинители на тези заболявания.
  • Съхранение на кръв: Далакът играе и ролята на резервоар за съхранение на кръв, която навлиза в кръвообращението при необходимост.

Ако здравето на този орган е застрашено, е възможно възникването на нарушения във всеки един от тези процеси. Ето защо е важно да бъдете добре информирани относно превенцията и лечението на заболяванията на далака. Едно от най-широко разпространените сред тях е известно с името спленомегалия или още – уголемен далак.

преглед на бъбреците и далака

Как се проявява спленомегалията?

Нормалната дължина на далака е между 8 и 12 см, като при надвишаване на горната граница може да се говори за възникнала спленомегалия. Натискът, който уголеменият орган оказва върху тези в съседство, води до поява на болка в лявата страна на коремната област. В някои случаи тя преминава и към лявото рамо.

Обикновено болката е сред първите признаци на състоянието, което в началните стадии на развитие е асимптоматично. Освен нея пациентите могат да забележат още и:

  • тежест в стомаха дори и без прием на храна;
  • зачестяване на бактериалните инфекции, поради отслабване на имунитета;
  • симптоми, характерни за анемично състояние, поради редуцирания брой на червени кръвни клетки в организма;
  • засилване на болката при вдишване.

Ако забележите някои от тези признаци, не се колебайте да потърсите медицинска помощ. Навременното лечение е най-сигурният начин да се предпазите от възможни усложнения.

Причини за поява на състоянието

Спленомегалията най-често възниква вследствие на бактериални, вирусни и паразитни инфекции. При поява на инфекция се наблюдава засилване на функциите на далака, който произвежда антитела за защита на организма. Това е една от често срещаните причини за уголемяването на органа. В по-редки случаи състоянието може да бъде предизвикано и от някои видове онкологични заболявания, при които раковите клетки засягат функциите на далака.

Други познати причинители на спленомегалия са:

  • Някои видове анемия: Ускореното разрушаване на червените кръвни клетки в далака води до голямо натоварване на органа и може да предизвика неговото уголемяване. Сред видовете анемия, които се свързват с възникването на спленомегалия, спадат хемолитичната и сърповидно-клетъчната анемия.
  • Цироза: При това заболяване се наблюдава силно увреждане на черния дроб. Спирането на притока на кръв през порталната вена създава предпоставка за вливането на кръвта в далака и появата на спленомегалия.
  • Болест на Гоше и болест на Ниман-Пик: Характерно за тези заболявания е натрупването на мастни вещества в телесните органи (включително и далака), което може да наруши техните функции.

Причините за уголемен далак могат да бъдат най-точно установени в хода на диагностичния процес. По-долу може да научите повече за това как протича той.

Диагностика на уголемен далак

При поява на първите симптоми на спленомегалия се извършва физикален преглед. За да бъде поставена точна диагноза е възможно да са необходими някои от следните изследвания:

  • Кръвни изследвания: За да се установи броя на червените и белите кръвни клетки.
  • Ултразвук и компютърна томография (КТ): Предоставят изображения на размера и структурата на далака и показват дали той притиска други органи в тялото.
  • Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР): Позволява идентифициране на аномалии в кръвния поток и разкрива потенциални проблеми с функцията на далака.
  • Биопсия на костен мозък: Препоръчва се при съмнения за рак или други кръвни заболявания.

Методи на лечение на уголемен далак

В зависимост от симптомите на пациента и причините за възникване на състоянието могат да бъдат приложени различни подходи в лечението на уголемен далак. Най-широко прилаганите такива включват:

Медикаментозно лечение

Ако спленомегалията се е появила вследствие на инфекциозна, бактериална или вирусна инфекция, се препоръчва лечение с антибиотични или антивирусни лекарства. Лекуващият ви лекар може да ви предпише най-ефективните средства за облекчаване на симптомите.

Промени в начина на живот

Предотвратяването на потенциални усложнения е възможно и чрез спазване на здравословни навици. За редуциране на болката при спленомегалия е важно да се избягват дейности, които биха могли допълнително да натоварят далака – тежка диета, застоял начин на живот, прием на алкохол и тютюнопушене.

Оперативно лечение

При наличие на тумори или сериозни увреждания на далака е възможно да се наложи неговото хирургично отстраняване. При повечето пациенти то може да се извърши чрез лапароскопски метод, който има следните предимства:

  • минимални разрези по коремната стена;
  • по-бързо следоперативно възстановяване и редуциран болничен престой;
  • понижен риск от следоперативни усложнения и хернии.

билкови чайове полезни за далака

Превенция и овладяване на състоянието

Отвъд спазването на балансирана диета и избягването на вредните навици, съществуват различни начини, чрез които да редуцирате болката при уголемен далак или да предотвратите появата на състоянието:

Избягвайте високото физическо натоварване

Старайте се да избягвате дейности и спортове с висок интензитет, които биха могли да доведат до травми и наранявания в коремната област. Редовните леки физически упражнения са достатъчни, за да си осигурите здравословна активност в ежедневието.

Пийте билкови чайове

Зеленият чай и чаят от глухарче са известни със своите детоксикиращи свойства, които оказват благоприятен ефект върху състоянието на далака. Освен това билковите чайове спомагат за оптималната хидратация на организма, която носи редица ползи за вашето здраве.

Правете топли компреси

Топлите компреси в горната лява част на корема бързо и ефективно успокояват болката при спленомегалия. Не забравяйте винаги да избягвате директния контакт на кожата с горещия компрес, за да намалите риска от изгаряния.

Приемайте полезни за далака хранителни добавки

Някои хранителни добавки могат да подобрят функциите на далака и да повишат имунитета, което редуцира шансовете за поява на спленомегалия. Такива са: куркумин, корен от глухарче, ехинацея, млечен трън и омега-3 мастни киселини. Препоръчително е винаги да се консултирате с лекар, който да ви насочи в избора на правилната за вашите нужди хранителна добавка.

Ако изпитвате някой от симптомите на спленомегалия, не отлагайте решението да потърсите медицинска помощ. В „Еврохоспитал“ можете да разчитате на опитни специалисти, които ще ви предоставят безотказна подкрепа и подходящо лечение.