Съдържание
Налагало ли ви се е някога да планирате цялото си ежедневие според това къде е най-близката тоалетна? За пациентите със свръхактивен пикочен мехур (СПМ) дори най-обикновените неща като дългите пътувания или социалните събития могат да бъдат източник на неудобство и притеснение.
За съжаление обаче това широко разпространено състояние често остава нелекувано поради ниската информираност относно неговите симптоми и причини за възникване. В тази статия ще ви запознаем с тях отблизо, за да разпознаете признаците навреме и да си осигурите спокойно ежедневие без излишен дискомфорт.
Какво представлява състоянието?
Свръхактивният пикочен мехур (СПМ) причинява чести и внезапни позиви за уриниране, като в повечето случаи това води до уринарна инконтиненция. Макар и да не се счита за сериозно заболяване, състоянието може значително да афектира нормалното ежедневие, качеството на съня и психичното здраве на пациентите.
Среща се най-често сред хора (особено жени) в напреднала възраст, но може да възникне при всеки, независимо от пола и годините. Много пациенти свикват с ненужния дискомфорт в ежедневието си, без да знаят, че има ефективно лечение. По-нататък в настоящата статия ще ви покажем, че с правилната грижа и навременна медицинска помощ, симптомите могат да бъдат лесно и дългосрочно овладяни.
Какви са причините за възникването му?
СПМ не винаги възниква вследствие на една конкретна причина. Първата крачка към ефективното лечение е да разберете какви са предпоставките за появата на това състояние.
Обикновено нуждата от уриниране възниква след като пикочният мехур се напълни и изпрати сигнал към мозъка. При пациентите със СПМ обаче мускулите на органа се свиват неволно, понякога дори и без необходимото количество натрупана урина. Причините за това могат да бъдат разнообразни:
Неврологични нарушения
Заболявания като множествена склероза или болест на Паркинсон могат да нарушат нормалната връзка между пикочния мехур и мозъка, вследствие на което се появяват и неволните контракции на мускулатурата. Подобни симптоми често се срещат и сред пациенти, които наскоро са изкарали инсулт.
Запушвания на пикочния мехур
Наличието на камъни, тумори или инфекции в органа може да доведе до нарушения в нормалните уринарни функции. Състояния като доброкачествена простатна хиперплазия (позната още като уголемена простата) също предизвикват свръхактивност при някои пациенти.
Хормонални промени
Естествените промени в хормоналните нива – като например спадът на естроген след менопауза – оказват влияние върху здравината и чувствителността на пикочния мехур. Затова и СПМ е често срещано състояние сред жените над 50-годишна възраст.
Възрастови промени
С годините стените на пикочния мехур губят част от своята еластичност, а с нея и способността си да се разширяват, което води до по-чести позиви за уриниране. Макар и СПМ да не се наблюдава при всички възрастни хора, след 40 години рискът от възникването му се увеличава значително.
Застрашени ли сте от поява на симптоми?
Проблемите с уринирането могат да се появят независимо от възрастта или пола на човек. Но има някои фактори, които увеличават вероятността от развитието на СПМ. Добрата информираност може да ви помогне да разпознаете признаците навреме и да ви спести последващи усложнения и здравословни проблеми. Ето и кои са най-често свързваните с това състояние рискови фактори:
- Хронични заболявания: Диабетът и някои неврологични разстройства могат да доведат до появата на урологични проблеми. Високите нива на кръвна захар увреждат нервите, отговорни за контрола на уринирането.
- Раждане или менопауза: Тези процеси са свързани с редица физически и хормонални промени, които неминуемо оказват влияние и върху уринарния тракт. Разтягането на мускулатурата и спадът в нивата на естроген могат да намалят здравината на пикочния мехур.
- Наднормено тегло: Допълнителното напрежение върху пикочния мехур и тазовите мускули понякога предизвиква неволно изпускане на урина при физическа активност или дори най-обикновени действия като смях или кашлица.
- Заседнал начин на живот: Липсата на редовно движение отслабва мускулатурата и може да увреди нервните пътища, отговорни за контрола върху уринирането.
Как да разпознаете симптомите навреме?
Симптоматиката при СПМ варира между пациентите, но често срещани признаци на заболяването са:
- внезапни и неконтролируеми позиви за уриниране;
- честа нужда за уриниране (повече от 8 пъти в денонощието);
- уринарна инконтиненция;
- никтурия (често ходене до тоалетна през нощта).
Макар и тези симптоми да не са животозастрашаващи, нелекувани, те могат значително да възпрепятстват нормалното ежедневие и да доведат до тревожност и изолация. Не оставяйте това състояние да диктува живота ви и при поява на първи признаци потърсете професионална лекарска помощ.
Какво да очаквате от диагностичния процес?
В процеса на диагностика е важно да се изключат други заболявания с подобни признаци като тумори или инфекции на уринарния тракт. Основна цел във всяка стъпка от него е да се определи най-подходящият път за лечение според индивидуалните симптоми на пациента и неговото общо здраве. При съмнения за СПМ е възможно да ви бъдат назначени:
- физикален преглед;
- изследване на урината;
- уродинамично изследване (за оценка на налягането в пикочния мехур при пълнене и изпразване).
Макар неудобни за обсъждане в някои случаи, подробностите около преживените симптоми са от огромно значение за поставянето на точна диагноза. Затова бъдете максимално детайлни и откровени с лекуващия ви лекар.
Възможности за лечение на състоянието
Познати са редица различни подходи, които ефективно могат да облекчат симптомите на СПМ. Най-подходящият за даден пациент се определя според неговите конкретни оплаквания, причините зад тях и степента им на влияние върху качеството на живот. Сред най-широко прилаганите методи в лечението на това състояние са:
Промени в начина на живот
При по-леки случаи се препоръчва изключване на дразнещите пикочния мехур храни от диетата (кофеин, алкохол, пикантни храни и др.), както и повишаване на физическата активност с цел укрепване на мускулатурата. Освен това можете да обсъдите с вашия лекар и създаването на рутинен график за ходене до тоалетната – дори и когато не усещате позив за уриниране – тъй като по този начин може да се постигне препрограмиране на пикочния мехур.
Медикаментозно лечение
Ако промените в диетата и активността не доведат до желания резултат, е вероятно да се наложи предписване на медикаменти за облекчаване на симптомите. Лекарственото действие спомага за отпускане на мускулите и редуциране на честотата на позивите за уриниране. Важно е този тип лечение да бъде строго наблюдавано от медицински специалист, тъй като в някои случаи е възможна появата на странични ефекти като запек.
Минимално инвазивни процедури
В случаите, в които останалите подходи в лечението не помагат, бихте могли да се възползвате от някои от по-съвременните практики за облекчаване на СПМ, каквото е и инжектирането на ботокс в стената на пикочния мехур. По този начин се отпуска мускулатурата и се постига бързо и ефикасно редуциране на симптомите.
Модерната медицина предлага разнообразие от решения за пациентите с това състояние. Затова не оставяйте то да определя качеството ви на живот и поемете обратно контрол над ежедневието си. Запазете час за посещение в Еврохоспитал, където – в ръцете на нашия екип от урологични експерти – ще получите възможно най-качествената и ефективна професионална грижа.