Ортопедия

Детска ортопедия: Най-често срещаните ортопедични заболявания и симптоми при децата

Детската ортопедия е специализирана област на медицината, която се фокусира върху диагностицирането, лечението и превенцията на ортопедични проблеми при децата. Основната ѝ цел е да осигури на децата възможно най-добро качество на живот чрез своевременно и ефективно лечение на тези проблеми.

С какво се занимават специалистите по детска ортопедия?

Детските ортопеди са обучени да разпознават и лекуват различни заболявания и нарушения на опорно-двигателния апарат, които могат да засегнат малчуганите в различните етапи на тяхното развитие. Тяхната работа включва не само медицински и хирургически интервенции, но и предоставяне на насоки за правилната физическа активност и развитие на детето.

Специалистите по детска ортопедия работят в тясно сътрудничество с родителите, с педагози и с други медицински специалисти, за да гарантират, че всяко дете получава индивидуализирана и подходяща грижа.

Кои са най-често срещаните ортопедични заболявания при децата?

Детската ортопедия обхваща широк спектър от заболявания и състояния, които засягат костите, ставите и мускулите на децата. Някои от най-често срещаните детски ортопедични проблеми включват:

1. Сколиоза

Сколиозата представлява деформация на гръбначния стълб, която може да се развие по време на растежа на детето и да причини изкривяване на гръбнака под формата на буква S или C. Тя може да е лека и да не изисква лечение, но в някои случаи може да прогресира и да наложи необходимост от корекция чрез ортопедични корсети или дори хирургическа интервенция.

Сред най-често срещаните симптоми на сколиоза се нареждат хроничните болки в гърба, кръста, таза или краката, липсата на центрираност на главата спрямо останалата част от тялото, както и разликите във:

⦁ височината на раменете;
⦁ дължината на бедрата;
⦁ височината или позицията на лопатките;
⦁ начина, по който ръцете висят до тялото, когато детето стои изправено;
⦁ височината на страните на гърба, когато детето се навежда напред.

2. Пес еквиноварус

Състоянието пес еквиноварус обхваща група вродени деформации на долния крайник, при които стъпалото или и двете стъпала са обърнати навътре и петата сочи нагоре. В някои случаи кракът е толкова силно деформиран, че изглежда обърнат наобратно. Същевременно мускулите на прасеца не са достатъчно развити и засегнатият крак изглежда по-къс от другия.

Деформациите обикновено са налични още при раждането на детето. В повечето случаи кракът на детето е извит и е с неправилна позиция и форма, а сухожилията, които свързват мускулите към костта са значително по-къси.

Конкретната причина за появата на тази деформация все още не е напълно изяснена. Установено е, че броят на случаите се увеличава при жени, които пушат по време на бременността, особено когато в семейството им вече са налични такива случаи.

Лечението започва скоро след раждането и включва използване на гипсове, специални обувки или ортопедични корсети, а в някои случаи и хирургия.

3. Дисплазия на тазобедрената става

При това състояние тазобедрената става на детето не се развива правилно поради нарушено оформяне на ставните връзки. Тежестта на случаите варира от обикновена нестабилност при халтавост на ставната капсула до пълно изместване на бедрената глава от дефектната ацетабуларна ямка или дислокация на главата на бедрената кост спрямо ацетабулума (вродена луксация на тазобедрената става).

Дисплазия на тазобедрената става може да възникне при наличието на редица рискови фактори, включително:

⦁ фамилна обремененост;
⦁ нарушение в метаболизма на естрогените на майката;
⦁ механични напрежения и особености по време на ембрионалното развитие, родилния процес и в следродилния период;
⦁ седалищно предлежание на плода;
⦁ фиксирани деформации на стъпалото;
⦁ първородни деца или двуплодни бременности.

Ранното диагностициране и лечението са ключови за избягването на дългосрочни проблеми. Лечението може да включва използване на специални ортопедични устройства или хирургическа интервенция.

4. О-образни и Х-образни крака

Тези две състояния се дължат съответно на О-образно или Х-образно изкривяване на костите на долните крайници. Те се характеризират с неправилно подравняване на коленете, което може да доведе до неправилно разпределение на тежестта и допълнително натоварване на ставите.

Рисковите фактори за тяхното развитие може да включват:

⦁ наследственост;
⦁ претърпени фрактури;
⦁ нарушени растежни зони при децата;
⦁ тежко разрушаване на хрущяла на коляното;
⦁ недиагностицирана дисплазия на тазобедрената става;
⦁ плоскостъпие;
⦁ рахит.

Лечението на тези състояния зависи от възрастта на детето и стадия на заболяването му. В периода от раждането до двегодишна възраст се налага обикновено самонаблюдение, като при съмнение за влошаване е препоръчително да се започне лечение с ортези. След това при потвърждаване на диагнозата се започва консервативно лечение. Оперативно лечение (коригиращи интервенции или ставно заместване) се прилага в краен случай, когато състоянието се влошава и не се наблюдава ефект от консервативната терапия.

5. Плоско стъпало

Плоскостъпието е състояние, при което вътрешният свод на стъпалото слиза надолу в различна степен и може да се допира до земята при стъпване. При раждането този свод не е оформен, а когато детето започва да ходи изправено, ставите му са все още хипермобилни, а сводът не е формиран напълно. Тази липса на свод в стъпалото може да причинява болка и неудобство при ходене или бягане.

От физиологична гледна точка сводът започва да се развива едва след като детето проходи (на възраст 12 – 18 месеца). Той продължава да се оформя динамично до 6 – 7-годишна възраст, като развитието му е най-бързо между 4 и 6 години. След това този процес продължава с много бавни темпове до 10-годишна възраст. Затова през този период е изключително важно всички деца да се преглеждат профилактично за евентуално наличие на плоскостъпие.

Плоскостъпието може да се срещне и като наследствено състояние. Някои генетични фактори също спомагат за развитието му, като например слабост на ставните връзки (ставна халтавост).

В повечето случаи плоското стъпало не изисква лечение, но при наличието на симптоми може да се препоръчат ортопедични стелки или упражнения.

Как да разпознаете симптомите и ранните предупредителни знаци за ортопедични проблеми при децата си?

Ранното разпознаване на симптомите на ортопедични заболявания е от решаващо значение за навременното лечение и предотвратяването на по-сериозни проблеми в бъдеще. Изключително важно е още преди раждането на детето младите родители да се осведомяват добре за какви симптоми да следят, тъй като практиката показва, че те забелязват само симптомите, за които имат информация. Освен това е важно да не се пропускат предвидените прегледи на децата, както и плановите скринингови изследвания в различните им възрастови периоди.

Ето някои от основните предупредителни знаци, за които трябва да наблюдавате като родители:

1. Изкривяване на гръбначния стълб

Родителите трябва да обръщат внимание на всякакви видими изкривявания на гръбначния стълб, неравномерно разположение на раменете или тазобедрените стави, както и всякакви необичайни издатини или вдлъбнатини по гърба на детето.

2. Неправилно подравняване на стъпалата или коленете

Всяко забележимо отклонение в подравняването на стъпалата или коленете, особено ако е придружено от болка или дискомфорт, трябва да се консултира с ортопед.

3. Асиметрия на глутеалните гънки

Това е характерен признак при патология на тазобедрените стави.

4. Затруднения при ходене

Ако детето изпитва болка, куца или има затруднения при ходене, това може да е знак за ортопедичен проблем.

5. Необичайна умора или слабост в краката

Ако детето бързо се уморява или се оплаква от болки в краката след нормални физически активности, това може да е признак за ортопедично заболяване.

6. Ограничена подвижност

Всяко ограничение в движението на ставите, като затруднения при сгъване или разгъване на крайниците, също е причина за консултация със специалист.

Какви възможности за лечение са налични?

Лечението на ортопедични заболявания при децата може да варира значително в зависимост от типа и тежестта на състоянието. Но във всички случаи е задължително то да започне с преглед и консултация със специалист по детска ортопедия. Затова и преди запазването на час следва родителите да проверяват дали лекарят, към който са се насочили, е специалист по детски ортопедични заболявания, който е и достатъчно опитен в лечението на конкретното заболяване на тяхното дете.

А сред основните методи за лечение на тези заболявания се нареждат:

1. Физическа терапия

Физическата терапия помага за укрепване на мускулите, подобряване на подвижността и намаляване на болката. Терапевтичните упражнения и техники се съобразяват с индивидуалните нужди на детето.

2. Ортопедични устройства

Ортопедичните устройства като ортези, гипсове, корсети, специални обувки и стелки помагат за коригиране на неправилното подравняване и стабилизиране на засегнатите области.

3. Лекарства

При някои състояния се използват лекарства за облекчаване на болката и намаляване на възпалението.

4. Хирургическа интервенция

В тежки случаи, когато другите методи не са ефективни, може да се наложи хирургическа интервенция за коригиране на структурните проблеми и възстановяване на нормалната функция.

5. Обучение и консултации

Освен медицинското лечение, важно е родителите и децата да получават необходимата информация и подкрепа за правилната грижа при ортопедични заболявания. Това включва инструкции за подходящи физически активности, използване на ортопедични устройства и проследяване на състоянието.

Детската ортопедия играе ключова роля в осигуряването на здравословно и активно бъдеще за децата с ортопедични проблеми. Ранното разпознаване на симптомите и своевременното лечение могат да предотвратят по-сериозни усложнения и да осигурят на детето ви по-добро качество на живот.

Като родители вие трябва да сте бдителни за всякакви признаци на ортопедични проблеми и да се консултирате със специалисти при най-малкото съмнение. С подходящата грижа и подкрепа децата ви могат да преодолеят ортопедичните си предизвикателства и да се радват на здравословно и щастливо детство.

Затова и ние от МБАЛ „Еврохоспитал“ в град Варна горещо ви насърчаваме дори при най-малките колебания за здравето на децата ви или на вас самите да не отлагате разрешаването на проблема и незабавно да търсите специализирана медицинска помощ. Ние сме винаги на ваше разположение. Свържете се с нас, ако имате нужда от допълнителна информация или ако искате да запишете час за консултация за вашето дете.