Съдържание
Същност и класификация на хемороидите
Хемороидите са често срещано сред по-възрастните хора състояние, представляващо подуване на вените в долната част на ректума и областта на ануса. С разтягането на стените на тези кръвоносни съдове, тяхната раздразнимост се повишава и води до появата на дискомфорт у пациента.
Хемороидите не са опасно заболяване и в много от случаите, въвеждането на някои промени в начина на живот, диетата или степента на активност са достатъчни мерки за неговото лечение. Нетретирани, обаче, симптомите могат да се влошат с времето и да станат изключително болезнени и неприятни, поради което превантивната грижа и навременното лечение са от огромна важност за предотвратяването на подобно развитие.
Най-често, хемороидите се класифицират в две категории – вътрешни и външни – различаващи се най-вече по разположение на хемороидите в тялото и интензитет на докладваните симптоми. По-долу можете да научите малко повече за основните характеристики на всеки от двата вида.
Вътрешни хемороиди
Този тип хемороиди обикновено са разположени в по-дълбоките части на ректума. Характерно за тях е отсъствието на болезнени симптоми, поради което често могат да останат незабелязани от пациента за дълго време. Сред първите видими признаци на това състояние е ректалното кървене при изхождане, а в някои случаи се среща и избутване на т. нар. “пролапсни” хемороиди при напън, което може да бъде болезнено.
Външни хемороиди
Външните хемороиди са видимо разположени върху кожата в областта на ануса. Поради наличието на по-висок брой соматични нерви в тази част от тялото, при този тип хемороиди се наблюдава появата на болезнени симптоми. Често, това състояние също може да доведе до кървене при изхождане, подобно на вътрешните хемороиди.
Предпоставки за възникване на състоянието
Факторите, създаващи предпоставки за възникването на хемороиди, са разнообразни и в много от случаите, са свързани с начина на живот и ежедневните навици на пациента. Ето и някои от най-често срещаните причини, водещи до появата на това състояние:
- Напреднала възраст: Макар и хемороидите да се срещат сред пациенти от всякаква възраст, в периода след навършване на 45 години се наблюдава отслабване на съединителната тъкан, което е значима предпоставка за възникването на състоянието.
- Бременност: В напредналите етапи на бременността, вените в дебелото черво при много жени изпъкват, поради натиска от уголемената матка, което често води до появата на хемороиди.
- Начин на хранене: Диетата е един от най-значимите фактори при възникването на състоянието. Недостигът на фибри в храната е пряко свързан с редица затруднения в изхождането, което предразполага към появата на хемороиди. Друга често срещана предпоставка е наднорменото тегло, тъй като при него ректалната област често е подложена на натиск от излишните килограми.
- Прекомерно вдигане на тежести: Продължителното и често вдигане на тежки предмети повишава налягането в областта на корема, което би могло да доведе до развитие на състоянието.
- Хронични проблеми с изхождането: Хроничният запек, диарията и други нарушения в редовното и нормално изхождане оказват влияние върху стената на кръвоносните съдове в областта на ректума и ануса.
- Застоял начин на живот: Липсата на достатъчна активност в ежедневието е още един фактор, който е свързан с повишаване на напрежението в ректалната област, което от своя страна може да доведе до появата на хемороиди.
Докато пациентите нямат контрол над някои от изброените по-горе рискови фактори, други изцяло подлежат на промяна чрез ежедневни усилия, което допълнително подчертава достъпността на ефективната превантивна грижа.
Симптоматика на заболяването
Симптомите на състоянието са индивидуални и могат да варират спрямо вида на хемороидите, както и наличието на раздразнителни фактори (напр., хронични нарушения в редовното изхождане). Сред най-често срещаните признаци на хемороиди са:
- сърбеж и повишена чувствителност в областта на ануса;
- подуване и отоци в седалищната зона;
- болезнено и проблемно изхождане;
- кървене при изхождане.
При наличие на някой от тези симптоми е винаги препоръчително да се консултирате с медицинско лице, тъй като ранното диагностициране и навременната намеса могат да окажат огромно влияние върху развитието на състоянието и интензивността на придружаващите го усещания.
Диагностика на хемороиди
Към специализирана медицинска помощ за лечението на хемороиди може да ви пренасочи общопрактикуващ лекар. Експертите, които обикновено назначават курс на лечение в тази област, са проктолозите (специализиращи в заболявания на ректума и ануса) и гастроентеролозите (специализиращи в заболявания на храносмилателната система).
В зависимост от вида и интензитета на докладваните от пациента симптоми, лечението може да бъде консервативно или да налага оперативна намеса. Малко повече за целия процес можете да научите по-долу.
Лечение на хемороиди
Подходящият курс на лечение се определя от конкретните потребности и оплаквания на всеки пациент. По-облекчимите симптоми най-често се третират с промени в начина на хранене и домашни средства, помагащи за редуцирането на неприятните усещания (например, седящи вани с топла вода). В някои случаи се налага предписването на лекарства или медицински кремове, предназначени за успокояване на сърбежа и възпалението.
Оперативна намеса изискват единствено по-крайните случаи, в които се наблюдава възникване на усложнения или липса на ефект от изпробвани консервативни подходи. При изключително болезнени или кървящи хемороиди, е възможно лекуващият ви специалист да препоръча хирургична процедура, която може да бъде миниинвазивна или по-сериозна, в зависимост от конкретното състояние.
Превантивна грижа в няколко основни стъпки
Начинът на живот има голяма тежест в уязвимостта на даден човек към появата на хемороиди. В много от случаите, придържането към няколко основни стъпки може да се окаже решаващо в превенцията на състоянието.
Балансирана диета
Опитайте се да включвате в ежедневната си диета храни, богати на фибри като плодове, зеленчуци и пълнозърнести продукти, тъй като те предотвратяват нарушенията в нормалното изхождане при човека, които често водят до появата на хемороиди. Със същата цел, избягвайте приема на обработени храни, алкохол и захарни напитки.
Повишена активност
Редовното движение има много ползи за общото здраве, една от които е подобреното кръвообращение. Дори и по-леките форми на ежедневна физическа активност са достатъчни за стимулация на чревната перисталтика, което намалява риска от хемороиди.
Добра хидратация
Още един начин да поддържате стомашно-чревната функция е редовният прием на вода и течности като чайове, пресни сокове и др. Това предотвратява появата на състояния като хроничен запек или диария, които са често срещани предпоставки за възникването на хемороиди.
Разбира се, един от най-сигурните начини да се предпазите от това и много други заболявания, е редовната профилактика. Ако търсите експертна оценка на здравето си или се интересувате от възможности за лечение на хемороиди, свържете се с нас в МБАЛ “Еврохоспитал” Варна, където практикуват едни от най-квалифицираните и опитни гастроентеролози в Северна България. Консултация с лекар от нашия екип можете да запазите директно тук.