Гастроентерология

Как да се справите с подуването на корема?

жена с подут корем

Случвало ли ви се е да приключите с някое хранене и да се почувствате, сякаш сте глътнали балон? Това усещане за подпухналост и дискомфорт в стомаха е достатъчно да развали настроението дори и след най-любимото ястие.

И да, понякога причината се крие в това, че сте си позволили няколко хапки повече от препоръчителното, но има и случаи, в които подуването остава за по-дълго и поражда въпроса, какво всъщност се случва в стомаха ви?

В тази статия ще разгледаме кои са основните виновници зад това често срещано състояние, как да го избегнете и кога е добре да потърсите помощ от медицински експерт.

нездравословна диета

Причини за подуването на корема

Стомашното подуване може да възникне вследствие на редица фактори – от диетични и ежедневни навици до проблеми в храносмилателните функции. Разкриването на причините за състоянието е първата стъпка в неговото лечение и превенция.

Диетични причини

Подуването на корема много често се появява в резултат от неправилно хранене. За щастие, в тези случаи дребните промени в диетичните навици са напълно достатъчни за превенция на проблема. Ето и някои важни въпроси, които можете да си зададете, ако подозирате, че диетата ви създава предпоставки за често подуване:

Консумирате ли продукти, които образуват газове?

Някои храни се свързват с образуването на газове в храносмилателната система, което естествено води до подуване. Такива са например боб, леща, броколи, карфиол, млечни продукти и газирани напитки. Някои от тези продукти са богати на ценни нутриенти за организма, но поради трудното им смилане в стомаха е важно да се приемат в съобразни количества.

Спазвате ли добри хранителни навици?

Начинът ви на хранене може да бъде също толкова важен колкото и храните, които консумирате. Прекалено бързото ядене, неправилното сдъвкване, а също и пиенето през сламка водят до поглъщането на излишен въздух, което допринася за подуването на стомаха.

Големите порции също са сред враговете на плоския корем, тъй като забавят храносмилането, а освен това създават и усещане за мудност и понижена енергия след хранене.

Прекалявате ли с приема на сол?

Високото съдържание на сол в диетата води до задържането на вода в тялото. Това може да предизвика видимо подуване не само в областта на корема, но и в други зони като например лицето.

Ако не посягате често към солницата, но въпреки това страдате от често подуване и подпухналост, обърнете внимание на продуктите в хладилника си. Голяма част от преработените храни и консервите съдържат скрит натрий, поради което е препоръчително винаги да обръщате внимание на етикетите в магазина.

Хранителни разстройства

Понякога причините за подуването не са толкова лесни за отстраняване. Това състояние може да бъде и сигнал за належащ проблем в храносмилателните функции. Ето и кои са някои от често срещаните стомашни разстройства, към чиито симптоми спада и подутият стомах:

  • Синдром на раздразненото черво: Пациентите с това състояние имат чувствителен стомах, който реагира на определени храни или повишени нива на стрес. Освен подуване, това може да причини още коремни болки, констипация или диария.
  • Хранителни непоносимости: Някои хора изпитват трудности в храносмилането на конкретни съставки, което също би могло да бъде причина за стомашното подуване и дискомфорт. Широко разпространени са например непоносимостта към лактоза и глутен.
  • Гастроезофагеална рефлуксна болест: Ако страдате от хроничен киселинен рефлукс, то вероятно сте забелязали, че големите и мазни порции не са ваш приятел. Наличието на киселини редом с подутия стомах може да бъде признак на по-сериозен проблем и е достатъчна причина да се консултирате с вашия лекар.

Начин на живот

Повечето хора знаят, че движението помага за гладкото храносмилане и че заседналият начин на живот може да предизвика стомашно подуване. Но освен физическата активност, съществуват и други ежедневни фактори, които е важно да следите, за да поддържате добро здраве и форма.

Стресът е идеален пример за това, тъй като той оказва пряко влияние върху стомашно-чревните функции. Червата и мозъкът са тясно свързани и когато сте разтревожени, в организма възникват забавяне на храносмилателния процес и засилено производство на стомашни киселини. Резултатът – хронично подут корем и остър дискомфорт.

йога срещу подуване на корема

Как да предотвратите подуването?

Макар и превенцията на състоянието силно да зависи от причините за неговото възникване, никога не е излишно да въведете някои здравословни промени в ежедневието си.

  • Хранете се по-често и с по-малки порции: Избягвайте претоварването на стомаха, което е известна предпоставка за нежеланото подуване.
  • Избягвайте вредните за стомаха храни: Ако сте забелязали, че конкретни продукти предизвикват подуване, потърсете алтернативи и ги ограничете в диетата си. Възможно е да страдате от конкретна хранителна непоносимост, което може да бъде установено чрез специални изследвания.
  • Поддържайте добра хидратация: Избягвайте захарните и газираните напитки и наблегнете повече на здравословни течности като вода, фрешове и билкови чайове. Това не само помага за по-доброто храносмилане, но и пречиства организма от някои причинители на подуване като например солта.
  • Хранете се правилно: Не бързайте да изпразните чинията по време на хранене. Дъвчете бавно и правилно, за да избегнете попадането на излишен въздух в стомаха.
  • Движете се редовно: Не подценявайте ролята на физическата активност в поддържането на добро храносмилане. Дори кратките ежедневни разходки могат да предотвратят натрупването на газове в стомаха.

Лечение на подут корем

Съществуват различни начини, чрез които да облекчите симптомите на подутия стомах. Ето и кои са най-ефикасните сред тях:

В домашни условия

Някои чайове – като мента и джинджифил – са известни със свойствата си за отпускане на храносмилателния тракт и редуциране на подуването. А по-активните читатели могат да намерят някои йога пози особено ефективни за освобождаването на задържаните в организма газове. Ако сте почитател на леките упражнения у дома, защо не пробвате да разнообразите рутината си с йога сесия за превенция на стомашното подуване?

Медикаментозно лечение

В аптеките можете да откриете много лекарства, предназначени за моментално облекчаване на стомашното подуване. Но все пак не забравяйте, че те предоставят единствено временно решение на проблема. За дългосрочно подобрено храносмилане приемайте пробиотик редовно или се консултирайте с вашия лекар относно подходящи хранителни добавки.

Кога да потърсите медицинска помощ?

Стомашното подуване в повечето случаи е безобидно и не представлява сериозна заплаха за вашето здраве. Но понякога то може да бъде и признак на друго заболяване. Винаги се консултирайте с лекар, ако забележите притеснителни симптоми като:

  • често и упорито подуване без подобрение в продължение на седмици;
  • силни болки в областта на корема;
  • необяснима загуба на тегло;
  • проблеми в изхождането като запек или диария;
  • наличие на кръв в изпражненията;
  • повръщане и затруднено преглъщане.

Ако хроничното подуване е причинено от по-сериозно заболяване като целиакия, или стомашно-чревна инфекция и изисква хоспитализация, не подценявайте качеството на медицинската грижа като фактор в ефективността на лечението. В нашето отделение по гастроентерология можете да се възползвате от модерно оборудване и богатия опит на доказани експерти с дългогодишна практика.

Затова, ако често страдате от подут стомах и не сте сигурни какви са причините за това, вземете мерки навреме. Заповядайте в Еврохоспитал, където доброто здраве е винаги на първо място!