Ортопедия

Сколиоза: Възникване, симптоматика и лечение

преглед на дете със сколиоза

Какво представлява сколиозата?

Сколиозата е често срещан ортопедичен проблем, който се характеризира с изкривяване на гръбначния стълб. Визуално то наподобява форма на буквите “S” или “C”. В по-леките случаи симптомите често остават незабележими. При по-тежките форми обаче могат да се наблюдават хроничен дискомфорт, затруднена подвижност, изкривяване на стойката и дори проблеми с функциите на белите дробове или сърцето.

Съществуват няколко различни вида сколиоза. Те се различават по симптоматика и причина за възникване на заболяването:

  • Вродена сколиоза: Възниква поради увреждане в развитието на гръбначния стълб още преди раждането. То може да се дължи както на генетични фактори, така и на недостиг на определени витамини или поява на инфекции.
  • Идиопатична сколиоза: Най-широко разпространената разновидност на заболяването. Причините за поява са неизвестни в медицината.
  • Невромускулна сколиоза: Често свързана с наличието на други здравословни състояния като мускулна дистрофия или церебрална парализа.
  • Дегенеративна сколиоза: Среща се сред по-възрастни пациенти, поради износване на гръбначния стълб, което възниква с напредването на възрастта.

жена, преживяваща симптоми на сколиоза

Кой е застрашен от появата на сколиоза?

В повечето случаи причините за възникване на сколиозата не могат да бъдат установени с точност. При различните видове на заболяването разнообразни фактори могат да окажат тежест както върху неговата поява, така и върху прогресията му. Ето и някои от тях:

  • Възраст: Този фактор играе голяма роля особено при идиопатичната сколиоза. Първите симптоми често се проявяват между 10 и 15-годишна възраст, когато растежът на децата се ускорява. Този период е от съществено значение за оформянето на гръбначния стълб и превенцията на бъдещи усложнения и проблеми.
  • Генетична предразположеност: Ако някой в семейството ви е бил диагностициран със сколиоза, шансовете за възникването на състоянието и при вас се повишават. Учените са установили връзка между определени генни промени и уязвимостта към заболяването (особено юношеската идиопатична сколиоза).
  • Вродени аномалии и заболявания: Хора с невромускулни заболявания като детска церебрална парализа са изложени на по-висок риск от развитието на сколиоза. Наличието на вродени аномалии, засягащи гръбначния стълб също се счита за предпоставка за появата на този проблем.
  • Външни наранявания: Травми и външни наранявания – в частност, в областта на гръбначния стълб – могат да доведат до редица здравословни проблеми, включително и сколиоза.
  • Начин на живот: Конкретни професии или активности като например вдигане на тежести във фитнеса също се свързват с появата на сколиоза. Ако ежедневието ви включва подобни дейности, погрижете се да избягвате непропорционалното натоварване на гръбначния стълб.

Симптоматика на заболяването

Първоначално е възможно сколиозата да протича без ясно изразени симптоми. Развитието на заболяването в повечето случаи е постепенно и проявата на признаците му настъпва в по-късните етапи. Ето и някои от най-често срещаните оплаквания от пациенти със сколиоза:

  • болки в гърба;
  • мускулна изтощеност;
  • изтръпване на крайниците;
  • затруднена подвижност;
  • затруднено дишане.

Тези симптоми се дължат на структурните изменения, които настъпват в тялото с напредването на заболяването. Те афектират както гръбначния стълб, така и раменете и гръдния кош.

Пациентите, страдащи от сколиоза, често имат непропорционално изглеждащи рамене или талия с асиметричен наклон. Гръдният кош може да бъде леко хлътнал или да се появи гърбица. Характерни са и промените в стойката и походката на пациентите, които могат да се влошат с напредване на заболяването.

Сколиоза при деца и юноши

Децата и юношите спадат към една от най-застрашените от сколиоза възрастови групи, тъй като при тях гръбначният стълб все още се развива. Ускореният растеж през пубертета може да причини бързо утежняване на състоянието, поради което навременната диагностика може да спести на пациента множество потенциални усложнения.

Признаците на сколиоза в тази възраст могат да бъдат трудно забележими. Те варират от лек наклон в областта на гръдния кош до асиметрично разположение на раменете или бедрата. Много е вероятно детето да не изпитва болки и на пръв поглед да няма повод за притеснение, но това не винаги гарантира отсъствието на заболяване като сколиозата. Ето защо профилактичните скрининги при ортопед могат да се окажат решаващи в превенцията на по-тежки симптоми и структурни изменения.

Видимите изменения в стойката или походката на детето най-често са признак за прогресия на заболяването и налагат незабавна медицинска консултация. Ранното идентифициране на сколиозата може да направи огромна разлика в качеството на живот на вашето дете. С подходяща форма на лечение то може да избегне тежки деформации на гръбначния стълб и проблеми като хронична болка, затруднено дишане или нарушения в сърдечно-съдовите функции. Затова не подценявайте значимостта на превантивната грижа.

Диагностика на сколиоза

Диагностицирането на сколиоза се извършва от ортопед. По време на клиничния преглед се оценяват оплакванията на пациента, неговата медицинска история и наличните симптоми на заболяването. За да се установят вида и тежестта на сколиозата, най-често се назначават образни изследвания като рентгенова снимка на гръбначния стълб. По този начин се осигурява видимост на всички възникнали структурни нарушения и може да се избере подходяща форма на лечение.

диагностика на сколиоза при пациент

Лечение на сколиоза

Лечението на заболяването винаги е съобразено с фактори като възрастта и общото здраве на пациента, вида на сколиозата и степента на нейното развитие. В повечето случаи лечението има следните цели:

  • облекчаване на болката и дискомфорта в областта на гърба;
  • превенция на усложнения;
  • редуциране на прогресията на заболяването.

Ето и най-популярните методи на лечение, прилагани при пациенти със сколиоза:

Активно наблюдение

Характерно е при по-леките случаи на заболяването, при които не е установена прогресия. Чрез периодични прегледи и изследвания се следи за потенциално влошаване на изкривяването.

Лечение с корсет

Този метод е особено подходящ за юноши, тъй като при тях гръбначният стълб все още се развива. Корсетът, който се поставя, се изработва индивидуално според вида на изкривяването. Той активно предотвратява развитието на сколиозата, като оказва натиск върху конкретни части от гръбначния стълб.

Физиотерапия

Физическите упражнения спомагат за укрепване и гъвкавост на мускулите около гръбначния стълб, което намалява дискомфорта и подобрява стойката.

Оперативно лечение

В случаите, в които горните методи не водят до положителен ефект, е възможно да се наложи хирургична намеса. Симптоми, които отрано сигнализират за евентуална необходимост от оперативно лечение, са:

  • Бърза прогресия на сколиозата: Ъгълът на изкривяване се увеличава с 5-10% в рамките на 6 месеца.
  • Стесняване на пространството в гръдния кош: Това означава, че сколиозата засяга гръдния отдел на гръбначния стълб и може да доведе до намалена белодробна функция или затруднено дишане.
  • Изтръпване в крайниците и загуба на координация: Тези симптоми показват, че съществува натиск върху нервите.

Ако искате да се възползвате от предимствата на лечение в Еврохоспитал, не се колебайте да се свържете с нас и да запишете час за консултация. Тук ви очакват грижа, съобразена с най-високите стандарти в ортопедията и екип от доказани експерти, за които вашето здраве е приоритет.