Съдържание
Ако непрекъснато ви се налага да се борите със стомашни проблеми и нарушения в храносмилането, които сякаш никога не изчезват, не сте сами. Синдромът на раздразненото черво (IBS) е широко разпространено състояние, което засяга близо 15% от световното население. Макар и да не предполага тежки последици за здравето, то може да причини високи нива на дискомфорт в ежедневието. В тази статия предстои да ви разкрием защо възниква заболяването и как да овладеете неговите симптоми.
Какво представлява синдромът на раздразненото черво?
IBS е дисфункция на стомашно-чревния тракт, която води до поява на болки в стомаха, подуване и проблеми с изхождането. Разпознаването на симптомите обаче може да бъде трудно, тъй като състоянието се проявява различно при отделните пациенти. Според основните му признаци са разграничени няколко подкатегории:
- IBS-C: Характеризира се предимно с коремни болки, съпроводени от появата на обстипация (запек).
- IBS-D: Освен чревен дискомфорт се наблюдава и честа диария.
- IBS-M: Симптомите са смесени, като обстипацията се редува с диария и постоянно усещане за подуване и болки в стомаха.
- IBS-U: Симптомите обикновено варират и не може да се проследи конкретна тенденция в проявите им.
IBS се различава от възпалителните заболявания като улцерозния колит или болест на Крон по това, че не причинява увреждане на червата. Въпреки това симптомите на състоянието могат значително да възпрепятстват ежедневието на пациентите и да нарушат нивата им на енергия. Ето защо навременното овладяване на дискомфорта може в голяма степен да подобри качеството ви на живот.
Рискови фактори на заболяването
Макар и да не са установени конкретни причини, които отключват състоянието, много учени го определят като невро-гастроинтестинално разстройство. Този тип нарушения е свързан с връзката черва-мозък и начина, по който двете си взаимодействат в регулацията на храносмилането.
IBS може да възникне при всеки човек, независимо от пола и възрастта. Фактори като липсата на физическа активност, хроничния стрес и нередовното хранене могат да повишат риска от развитие на състоянието.
Някои видове храни също се асоциират с появата на IBS. Хранителните непоносимости варират от човек на човек, но обострянето на симптомите е често свързвано с приема на млечни продукти, глутен и храни, предизвикващи газове и подуване. Ако забележите, че чревният дискомфорт възниква след консумацията на конкретни продукти, е препоръчително да си направите тест за установяване на хранителна непоносимост. Колкото по-рано се идентифицират причините зад изпитаните симптоми, толкова по-лесно е тяхното овладяване.
Симптоматика на заболяването
Симптомите на IBS могат да варират спрямо вида на състоянието. Освен това те не се проявяват непрекъснато – при много пациенти обострянията на болките се редуват с периоди без интензивни стомашни проблеми. Най-често заболяването се характеризира със следните признаци:
- болки в областта на корема;
- газове и подуване;
- проблеми с изхождането (като запек или диария);
- наличие на слуз в изпражненията;
- усещане на неспособност за изпразване на стомаха дори и след изхождане.
Ако забелязвате хронична проява на тези симптоми, е добре да се консултирате със специалист. Навременната диагностика на IBS може значително да облекчи стомашния дискомфорт и да подобри ежедневието ви. В Еврохоспитал можете да се възползвате от доказания опит на дългогодишни експерти в сферата на гастроентерологията, които да застанат до вас във всеки етап от диагностичния и лечебния процес.
Диагностика на заболяването
За съжаление, в медицината не съществува конкретен тест за диагностициране на IBS. Установяването на състоянието обикновено става чрез изключване на други заболявания със сходни симптоми. Затова и опитът на лекуващия ви гастроентеролог е от голямо значение при поставянето на конкретна диагноза. Сред изследванията, които могат да ви бъдат назначени, спадат:
- Физикален преглед: За точно идентифициране на физическите симптоми.
- Кръвни изследвания: За проверка на наличието на кръвни инфекции, анемия или целиакия.
- Изследване на изпражненията: За установяване на признаци на чревни инфекции, възпаления или малабсорбции.
- Ендоскопия или колоноскопия: За изключване на чревни възпаления, колоректален рак или други по-агресивни стомашно-чревни заболявания.
Методи на лечение
IBS като състояние не може да бъде напълно отстранено, но симптомите могат да бъдат ефективно регулирани. За целта се изготвят индивидуални програми на лечение, съобразени изцяло с оплакванията на пациента. Тези програми могат да включват:
Промени в диетата и начина на живот
Диетата на пациента може да доведе до огромни промени в проявата и интензитета на заболяването. На много от хората с IBS се препоръчва да повишат приема на фибри и да ограничат храните, водещи до обостряне на състоянието (млечни продукти, глутен, газирани напитки и др.).
Освен това се обръща внимание и на степента на физическа активност. Всекидневното движение дори за кратки периоди от време и качественият сън са важни фактори в потискането на симптомите на IBS.
Медикаментозно лечение
В зависимост от симптомите, лекуващият ви лекар може да предпише медикаменти за облекчаване на дискомфорта. Такива могат да бъдат:
- Спазмолитици за облекчаване на интензивни коремни спазми.
- Лаксативи при запек и в случаи на IBS-C.
- Лекарства против диария в случаи на IBS-D.
Прием на пробиотични лекарства
В някои случаи се препоръчва редовен прием на пробиотични лекарства, с които да се балансират чревните бактерии. Това редуцира коремните болки и подпомага храносмилателните функции.
Регулация на тригерите
Идентификацията на индивидуалните тригери при пациентите може да отнеме време, но е ефективен начин за овладяване на симптомите. Често срещани фактори, провокиращи обостряне на IBS, включват: високи нива на стрес, прием на кофеин, алкохол или конкретни храни и др. Ограничаването на тези фактори в ежедневието на пациента може значително да облекчи неприятните усещания и да редуцира проявите им.
Съвети за превенция на състоянието
Ето някои изпитани практически съвети, с които да намалите риска от появата на IBS:
- Хранете се пълноценно: Спазвайте богата на фибри диета, хранете се бавно и редовно и избягвайте преяждането и консумацията на дразнещи стомаха продукти.
- Редуцирайте стреса: Погрижете се за психичното си здраве. Изпробвайте практики за постигане на вътрешен баланс (йога, медитация, дихателни упражнения).
- Движете се редовно: Физическата активност е най-добрият приятел на храносмилателната система. Избягвайте продължителното застояване в ежедневието.
- Поддържайте добра хидратация: Приемайте достатъчно течности всеки ден, за да подпомогнете ефективното храносмилане.
Ако искате да научите повече за овладяването на чревния дискомфорт или безуспешно сте изпробвали различни методи за редуцирането му, запазете час за консултация в Еврохоспитал. Тук ви очакват двата най-ключови елемента от ефективното лечение на IBS – богатият опит и индивидуалният подход в лечението на всеки пациент.